Uluslararası kısa vadeli sermaye hareketlerinin türkiye ekonomisine etkileri
The effects of short term capital flows on Turkish econoy
- Tez No: 186557
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT MASCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİULUSLARARASI KISA VADELİ SERMAYE HAREKETLERİNİNTÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİDilek COŞGUNİktisat Anabilim DalıAfyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüNisan, 2006Danışman: Yard. Doç. Dr. Mahmut MASCAÇalışmanın amacı uluslararası kısa vadeli sermaye hareketlerinin Türkiye ekonomisiüzerindeki etkilerini incelemektir. İlk bölümde; dünyadaki finansal serbestleşme sürecindenbahsedilmektedir. Sermaye hareketlerinin serbestleşmesinin ön koşulları, nedenleri veşekilleri hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca sermaye hareketlerinin gelişmekte olan ülkelereyönelmesinin nedenlerinden ve sonuçlarından bahsedilmektedir.İkinci bölümde; kısa vadelisermaye hareketlerinin tanımlanması yapılmaktadır.Ayrıca kısa vadeli sermaye hareketleri ileilgili yapılmış olan ampirik çalışmalara yer verilmektedir. Üçüncü bölümde kriz türleri vedünyada kısa vadeli sermaye hareketlerinin neden olduğu krizler anlatılmaktadır. Sonbölümde ise kısa vadeli sermaye hareketlerinin Türkiye ekonomisine olan etkilerianlatılmaktadır. Türkiye'de kısa vadeli sermaye hareketlerinin neden olduğu krizlerdenbahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF SHORT TERM CAPITAL FLOWS ON TURKISHECONOMYDilek COŞGUNDepartment of EconomicsAfyon Kocatepe University, Institute of Social SciencesApril, 2006Advisor: Asst. Prof. Mahmut MASCAThe aim of this study is to examine the effects of short term capital flows on the Turkisheconomy. In the fırst chapter, the process of the financial liberalization in the world has beenmentioned. Some information about the preconditions, reasons and types of the liberalizationof capital flows has been given. In addition the reasons and the results of the inclining of thecapital flows towards the developing countries has been mentioned . In the second chapter,the definition of short term capital flows has been given. The empirical studies, which hasbeen done about the short term capital flows, has taken place. In the third chapter, the types ofcrisis and the crisis that short term capital flows caused in the world have been discussed. Inthe last chapter, the effects of short term capital flows on the Turkish economy has beenevaluated. The crisis that short term capital flows caused in Turkey has been discussed.