Yerel kamu hizmetlerinin finansman yöntemleri: Bir yerel kamu mali olarak suyun finansmanı ve Afyon Belediyesi uygulaması.
Financing methods of local public goods: Drinking water finance as an example of a local public goods and practice of Afyon Municipality.
  1. Tez No: 186558
  2. Yazar: MURAT AYDIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDÜLKERİM ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
YÜKSEK LISANS TEZ ÖZETIYEREL KAMU HIZMETLERININ FINANSMAN YÖNTEMLERI: BIR YEREL KAMUMALI OLARAK SUYUN FINANSMANI VE AFYON BELEDIYESI UYGULAMASIMurat AYDINMaliye Anabilim DalıAfyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler EnstitüsüNisan 2006Danışman: Yrd.Doç.Dr. Abdülkerim ÇALIŞKANBu çalışmada, yerel bir kamu malı olarak kentsel içme suyunun finansmanıincelenmiştir. İçme suyunun finansmanı, ekonomik bir mal olması ve talebinin giderekartmasından dolayı önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada kentsel içme suyu talebi vearzının, ekonomik ve mali boyutu ele alınmıştır. Özellikle talebin fiyat yoluyla düzenlenmesive kontrolü konusu teorik, uygulama ve uluslar arası boyutları açısından analiz edilmiştir.Bu çalışmanın teori kısmında, yerel kamu hizmetlerinin finansman yöntemleriincelenmiştir. Yerel hizmetlerden olan kentsel içme suyu hizmetinin finansman vefiyatlandırma politikalarına yer verilerek, bu alandaki kurumsal ve finansal yapı ortayakonulmuştur.Uygulama kısmında Afyonkarahisar ilinde kentsel içme suyu hizmeti sunumu elealınmıştır. Afyonkarahisar Belediyesinin içme suyu projeleri ve inşaatları, temini, dağıtımı,fiyatlandırması gibi çok önemli konuları araştırılarak, belediyenin içme suyu hizmeti, ulusalve uluslar arası tecrübeler ışığında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTFINANCING METHODS OF LOCAL PUBLIC GOODS: DRINKING WATER FINANCEAS AN EXAMPLE OF A LOCAL PUBLIC GOODS AND PRACTICE OF AFYONMUNICIPALITYMurat AYDINDepartment of Public FinanceAfyonkarahisar Kocatepe Universty, The Institute of Social SciencesApril 2006Advisor: Assistant Professor Dr. Abdülkerim ÇALIŞKANThe study examines urban drinking water finance as an example of local public goods.Since it is an economic goods and its demand continuously increases, financing methods ofdrinking water becomes more important issue. This study investigates the demand and supplyof drinking water from the perspective of economic and financial sides. The theoretical,practical and international experience of rationing drinking water demand by using price areexplained.In the theoretical part of the thesis, the theory of drinking water finance is explained.financing and pricing methods of urban drinking water are given in detail. Moreoverinstitutional and financial structure of drinking water sector is explained.In the empirical part of the thesis, the drinking water supply of AfyonkarahisarMunicipality is investigated. The issues, future projects, constructions, supply, distribution,pricing of drinking water in Afyonkarahisar are all examined. This analysis is carried outunder the lights of national and international experience.