Karesi idadisi ve sultanisi
Karesi junuor and senior high school
- Tez No: 186556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT ÖNTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Karesi dâdûsi, 23 Şubat 1886 tarihinde Balıkesir'de açıldı. Nehârû olan bu okul, ilkaçılan nehârû idâdûler arasındadır. 1895 yılında, aslû binasına taşınıncaya kadar birçokbinada hizmet vermeye çalışan Karesi dâdûsi, bu tarihten itibaren seyyar hâldenkurtuldu. Balkan Savaşı sonrasında, Selanik Sultânûsi'nin Balıkesir'e alınmasıkararlaştırılınca; okul, 1913 yılı Nisan ayında Edremit'e taşındı. 1886 ile 1913 yıllarıarasında faaliyet gösteren idâdûde bir çok müdür, öğretmen, hizmetli görev yaptı. Bununyanı sıra, birçok da nitelikli öğrenci yetiştirerek Balıkesir eğitim ve meslek hayatınakatkıda bulundu.Karesi Sultânûsi'nin kurulması 1912 yılının sonlarında düşünüldü. Selanik, BalkanSavaşı sonrasında elden çıkınca, buradaki sultânûnin Balıkesir'e alınmasına kararverildi. Bu sebeple Karesi dâdûsi, 1913 yılı Nisan ayındaki genel sınavlardan sonraEdremit'e taşındı. Buna müteakip Selanik Sultânûsi idarecileri, öğretmenleri, diğerpersoneli ve öğrencileri Balıkesir'e getirilerek Karesi Sultânûsi'nin kuruluşu fiilengerçekleşti. Kurulduğu yıllarda leylû öğrenim veren sultânû, 1919-1920 ders yılındanitibaren nehârûye çevrildi. 1923 yılında sultânûlere lise adı verilince Karesi Sultânûsi,Balıkesir (Karesi) Lisesi olarak isimlendirildi. Sultânûde, vazife yapan bir çok idareci,öğretmen ve diğer personel, nice öğrencinin neşet etmesini sağladılar.
Özet (Çeviri)
Karesi Junior High School was opened in Balıkesir on 23th February 1886. This dayschool was among the first of its kind. In 1895, it was transferred to its permanentbuilding, but until then it had given service in several buildings, thus got rid of itsperipatetic state. After Balkan Wars, when it was decided that the Selanik Senior HighSchool was to be transferred to Balıkesir, the Karesi Junior High School was taken toEdremit in April 1913. Between 1886 and 1913, many principals, teachers andcaretakers worked there. Besides, many talented and gifted students graduated from thisinstitution and this contributed to the educational and vocational life in Balıkesir.The idea of Karesi Senior High School was put forward in the late 1912. When Selonikawas taken over by enemies, the senior high school here was decided to move toBalıkesir and therefore the Karesi Junior High School was moved to Edremit after thefinal exams in April 1913. Afterwards, the students, teachers, principals and otherpersonnel of the Selanik Senior High School were brought to Balıkesir and the KaresiSenior High Scholl was formed officially. During its establishment years, it was aboarding school, but it was converted into day school in 1919-1920 educational period.In 1923, when senior high school were named as high school, the name was changedinto Balıkesir High School. Many executives, teachers and other staff in the schoolmanaged to bring up many students into successful lives.