İslam Hukuku açısından evlat edinme
The adoption of the Islamic Law
  1. Tez No: 186573
  2. Yazar: OSMAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MURTAZA KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİİSLAM HUKUKU AÇISINDAN EVLAT EDİNMEOsman SAĞLAMDanışman: Yrd. Doç. Dr. Murtaza KÖSE2006-SAYFA : VIII + 85Jüri: Yrd. Doç. Dr. Murtaza KÖSE…..……………………………………………………………..Günümüzde uygulanan evlat edinme müessesesinin en önemli amacı kimsesiz çocuklarıkorumak ve aile ortamında yetişmelerini sağlamaktır. Özellikle Kur'an ve hadislerde yer alanifadeler sebebiyle bu müesseseye olumsuz bakan ve yer vermeyen İslam hukukunun konuyayaklaşımı bugün eleştiri konusu olmaktadır.Kimsesiz çocukların bugün yaşadığı büyük sorunlar ve İslam hukukunun bu konudaeleştirilmesi sebebiyle konunun yeniden ele alınması gerektiğini düşündük.Biz bu çalışmamızda İslam hukukunun müesseseye olumsuz bakmasının nedenlerini yenideninceleyerek bir değerlendirme yaptık ve gerekli şartlara uyulduğu müddetçe İslam'ın evlat edinmeyetümüyle karşı çıkmadığı sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE ADOPTİON OF THE İSLAMİC LAWOsman SAĞLAMSUPERVISOR: Assist. Prof. Dr. Murtaza KÖSE2006- Page : VIII + 85Jury: Assist. Prof. Dr. Murtaza KÖSE…..……………………………………………………….…….The most important aim of the adoption institution applied nowadays is to protect thehomeless children and to make that they be brought up within a family environment. Especially,owing to the expression existing in the Koran and hadises, who consider negatively and who don?tconstitute this institution, the İslamic Law?s approach to this issue is being critisized today.Because of the big problems been faced by the homeless children today and because of theİslamic Law is being critisized about this issue we decided that it will be necassary to study thisissue over again.And we made an appreciation in this study by examining anew the reasons of the negativeapproach of İslamic Law upon this institution, like wise we reached to a conclusion that, oncondition that it will be obeyed to the rules necassary, the İslamic Law doesn?t refuse the adoptionentirely.