Türk ve Irak hukukunda küçüklerin evlat edinilmesi
Adoption of children in Turkish and Iraqi law
- Tez No: 903695
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN SÜTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Evlat edinme tarihi çok eski çağlara dayanan ve günümüze değin süregelen bir kurumdur. Bugünün perspektifinden bakıldığında, evlat edinmenin temel amacı, çocukların sağlıklı ve mutlu bir aile ortamında büyümelerini sağlamaktır. Evlat edinme süreci, diğer çocuklarla ilgili hukuki işlemlerde olduğu gibi, evlat edinilen çocuğun en yüksek yararının gözetilmesi ilkesine dayanmaktadır. Uluslararası sözleşmelerle desteklenen bu ilke, evlat edinmenin düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ülkelerin hukuk sistemlerinde evlat edinmeye dair kurallar bulunmaktadır. Türk hukukunda evlat edinme, aile hukukuna tabi bir kişisel durum meselesi olarak değerlendirilmektedir. Irak hukukunda evlat edinme İslam hukuku gereği yasaktır. Ancak Irak yasa koyucusu bazı farklılıklarla evlat edinmeyle aynı anlamı taşıyan ve 1983 tarihli ve 76 sayılı Irak Çocuk Esirgeme Kanunu hükümlerine tabi olan başka bir sistem oluşturmuştur. Bu çalışmanın temel amacı evlat edinme koşullarını Türk ve Irak hukukları açısından incelemektir. Çalışmada evlat edinme şartları hem Türk Medeni Kanunu hem de Irak Medeni Kanunu bağlamında ele alınmaktadır. Ayrıca çalışmada iki kanun arasındaki benzerliklere ve farklılıklara değinilmiştir. Çalışma sonucunda iki kanun arasında benzerlik ve farklılıklar bulunması bakımından bazı alanlarda hakim dengenin Irak hukukundan yana olduğu, bazı alanlarda ise tercih ağırlığının Türk hukukundan yana olduğu sonucuna varılmıştır. Her iki ülkedeki yasa koyucuların diğer ülkelerin yasalarının avantajlarından yararlanması, evlat edinme kurumunu daha uygulanabilir ve değerli hale getirecektir. Bu bakımdan da çalışmanın sonuç bölümünde konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunulup öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Adoption is a legal process that dates back to ancient times and continues until today. From today's perspective, the main purpose of adoption is to ensure that children grow up in a healthy and happy family environment. The adoption process, as in legal proceedings regarding other children, is based on considering the adopted child's best interests. This principle, supported by international conventions, is important in regulating adoption. There are rules regarding adoption in the legal systems of countries. In Turkish law, adoption is considered a matter of personal status subject to family law. In Iraqi law, adoption is prohibited due to Islamic law. However, the Iraqi legislator has created another system that has the same meaning as adoption, with some differences and is subject to the provisions of the Iraqi Child Welfare Law. The main purpose of this study is to examine the adoption conditions in terms of Turkish and Iraqi laws. In the study, adoption conditions are discussed in the context of the Turkish Civil Code, the Iraqi Civil Code, and the laws of both countries. In addition, the similarities and differences between the two laws are mentioned in the study. As a result of the study, it was concluded that there are similarities and differences between the two laws, that in some areas the dominant balance is in favor of Iraqi law, and in some areas the weight of preference is in favor of Turkish law. Legislators in both countries can benefit from the strengths of the other country's laws. In the conclusion section of the study, evaluations on the subject were made and suggestions were presented.