Aileden algılanan sosyal destek ile kendini kabul düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analyze of the relation between the perceived social support taken from the family and the level of self-acceptance
  1. Tez No: 186572
  2. Yazar: ZÜLFİKAR BAŞER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ ILGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİAİLEDEN ALGILANAN SOSYAL DESTEK İLE KENDİNİ KABULDÜZEYİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ(Üniversite Öğrencileri Üzerine Bir Araştırma)Zülfikar BAŞERDanışman : Yard. Doç. Dr. M. Zeki ILGAR2006-Sayfa : 89 + IXJüri : Yard. Doç. Dr. M. Zeki ILGARJüri : Yard. Doç. Dr. Fikri KÖKSALJüri : Yard. Doç. Dr Nesrin FEYZİOĞLUBu çalışma, üniversite öğrencilerinin ailelerinden algıladıkları sosyaldestek düzeyinin kendini kabul düzeyini nasıl etkilediğini içermektedir.Üniversite öğrencilerinin ailelerinden algıladıkları sosyal destek düzeyininkendini kabul düzeyini etkileyip etkilemediğini belirlemek amacıyla şu yolizlenmiştir: Aileden algılanan sosyal destek ile kendini kabul arasında nasıl birilişkinin olduğunu belirlemek ve ailelerin dikkatini, öğrencilere verebilecekleridesteğe çekmek araştırmanın amacı olarak belirlenmiştir. Araştırmada ilişkiseltarama modellerinden karşılaştırma türü tarama modeli kullanılmıştır.Konuyla ilgili yurt içi ve yurt dışı kuramsal yayınlara yer verilmiştir.Erzurum ili evren olarak kabul edilmiş, bu evreni temsil etmesi için 418 üniversiteöğrencisi örnekleme alınmıştır. Uygulanan analizler sonucunda aileden algılanansosyal destek ile kendini kabul arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bireyinaldığı eğitim ile cinsiyetin sosyal desteği etkilediği ortaya çıkmıştır. Ancakbireyin aldığı eğitim, cinsiyet ile kendini kabul arasında anlamlı bir ilişkibulunmamıştır.Aileden algılanan sosyal destek düzeyinin kendini kabul düzeyinietkilemede önemli bir etken olduğu ve ailelerin üniversite öğrencilerineyaklaşımlarında bu etkene dikkat etmeleri gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISTHE ANALYZE OF THE RELATION BETWEENTHE PERCEIVED SOCIAL SUPPORT TAKEN FROMTHE FAMILY AND THE LEVEL OF SELF-ACCEPTANCE.(A Research On The University Students)Zülfikar BAŞERSupervisor : Assist. Prof. Dr. M. Zeki ILGAR2006-Page : 89 + IXJury : Assist. Prof. Dr. M. Zeki ILGARJury : Assist. Prof. Dr. Fikri KÖKSALJury : Assist. Prof. Dr. Nesrin FEYZİOĞLUThis work contains the perceived social support taken from family on thelevel of self-acceptance in the university students.This procedure was followed to find out if the university students beenaffected from the perceived social support taken from the family on the level ofself-acceptance. The aim of the work is to clarify what kind of relation betweenthe perceived social support and self-acceptance and rise the attention of thefamilies over the students. In the analyze the hatching model is used among theintercourse survaillance model was used. Domestic and abroad teoricalbroadcasting samples was presented. Erzurum was accepted as a total concept and418 university students was recived as representatives. After the analyzes it wasunderstood that there?s a meaningful relation between the perceived social supporttaken from the family and self-acceptance. The personal education and sex hasaffected the social support. But there isn?t a meaningful relation between personeleducation, sex and self-acceptance.It was found out that the perceived social support taken from the familyhas affects on the level of self-acceptance and the families must be careful withthis approach while dealing with them.