Abdurrahman Munif, hayatı, edebi kişiliği eserleri ve en-Nihayat adlı romanının incelenmesi
Abdurrahman Munif (his, life, letarary career, works and the investigation of his novel)
  1. Tez No: 186598
  2. Yazar: İLKNUR EMEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KILIÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİ`ABDURRAHMAN MUNÎF (HAYATI, EDEBİ KİŞİLİĞİ, ESERLERİ VE EN-NİHÂYÂT ADLI ROMANININ İNCELENMESİ)İlknur EMEKLİDanışman: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI2006-Sayfa: VIII+132Jüri: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLIProf. Dr. Kenan DEMİRAYAKProf. Dr. Mustafa YILDIRIMModern Arap Edebiyatı Napolyon'un (öl.1821) Mısır'ı işgal ettiği 1798 yılıylabaşlatılır. Aslında bir ülkede görülen önemli siyasal gelişmelerin, o ülkeninedebiyatında şöyle ya da böyle bir yansıma bulması kaçınılmazdır. Ancak buyansımaların söz konusu siyasal hareketin hemen ardından belirmesi beklenemez.Arap Edebiyatında modern dönemde görülmeye başlayan yenilikler, ancak 19.yüzyılın ikinci çeyreği için söz konusudur. Durum böyle olmakla birlikte, bu yenilikleretemel teşkil eden başlıca olayın, Fransız işgali ve bu işgalin ardından Mısır'daki siyasalve sosyal yapının değişime uğraması olduğunu belirtmek gerek.`Abdurrahman Munûf, romanlarında feodalite rejimlerine, bunlarla birliktevarlığını sürdüren gelenek ve göreneklere daima karşı çıkmıştır. Romancılığınınyanında yazar, aynı zamanda da iyi bir petrol uzmanı ve ekonomisttir.Bu çalışmamızın giriş bölümünde Modern Arap Edebiyatı hakkında genel bilgiverilmiştir. Yine aynı bölümde hikâye ve roman hakkında genel bilgiler verilerek,Mısır'da romanın başlangıcı ve gelişimi ele alınmıştır.Birinci bölümde `Abdurrahman Munûf'in hayatı, edebi kişiliği ve eserlerihakkında genel bilgi verilmiştir.İkinci bölümde ise `Abdurrahman Munûf'in en-Nihâyât adlı romanı mekân,zaman, kişi, olay ve diğer özellikleri şekil ve üslup bakımından incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise en-Nihâyât romanının Arapça metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISABDELREHMAN MUNIF ( HIS LIFE, LITERARY CAREER,WORKS AND THE INVESTIGATION OF HIS NOVEL EN-NIHAYAT)Mrs. İlknur EMEKLİSupervisor: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLI2006-PAGE: VIII+132Jury: Prof. Dr. Mustafa KILIÇLIProf. Dr. Kenan DEMİRAYAKProf. Dr. Mustafa YILDIRIMNew Arabic Literature is began with the distraction of Egypt with Napolyon at1798. In fact the important politic improvements are being seen in a country isunavoidable to find a reflection at its literature so so. But the appearing of thesereflections after the political action is unexpected.The innovations are being seen in the Arabic Literature are in quastion only forthe quarter of the nineeth century. However the main actions which base to theinnovations are French Distraction and after this distraction the political and socialchanging.Abdelrehman Munif, is always oppesed to the traditions and feudal regimes inhis novels. Besides a writer, he is also an economist and and a good oil expert.The introduction of our that work is on the general knowledge of Modern ArabicLiterature. In the same part the rising and development of novel in Egypt is handledadding a general knowledge on story and fiction.The first part is on the life of Abdelrehman Munif, his literary character and hisworks.In the second part, the novel of the Abdelrehman Munif ?en Nihayat? isexaminated for the place, time, person, action and other properties by the form andstyle.The third part is on the Arabic text of en-Nihayat.