Erzurum merkez ilçe ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerileri üzerine bir araştırma
A study on 6th grade primary students writing skills in Erzurum city centre
  1. Tez No: 186602
  2. Yazar: ESRA EKİNCİ ÇELİKPAZU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ALYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
?Erzurum Merkez lçe lköğretim 6. Sınıf Öğrencilerinin Yazılı AnlatımBecerileri Üzerine Bir Araştırma? başlıklı bu çalışmada Erzurum merkez ilçedekiilköğretim okullarının 6. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım çalışmalarında yaptıklarıyanlışlar belirlenip bu yanlışların sebepleri ve karşılaşılan sorunlarla ilgili çözümönerileri üzerinde durulmuştur. Araştırma alanı olarak Erzurum merkezde yer alan farklımahallelerdeki on üç okul ile Ilıca Yavuz Selim Yatılı lköğretim Bölge Okuluseçilmiştir.Çalışma, ?Giriş?, ? nceleme?, ?Sonuç ve Öneriler? olmak üzere üç bölümdenoluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırma alanıyla ilgili bilgilere; nceleme bölümünde,Vali Hafız Paşa lköğretim Okulu, Mustafa Kemal lköğretim Okulu, Haşim şcanlköğretim Okulu, 23 Temmuz lköğretim Okulu, Sabancı lköğretim Okulu, EvliyaÇelebi lköğretim Okulu, Ahmet Yesevi lköğretim Okulu, Kocatepe lköğretim Okulu,Başöğretmen lköğretim Okulu, Aşık Yaşar Reyhani lköğretim Okulu, bni Sinalköğretim Okulu, Şükrü Paşa lköğretim Okulu ve Vali Vefik lköğretim Okulu ile IlıcaYavuz Selim Yatılı lköğretim Bölge Okulu'ndaki 6. sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımçalışmalarında yaptıkları yanlışlara; Sonuç ve Öneriler bölümünde ise elde edilensonuçlar ışığında, karşılaşılan sorunlarla ilgili değerlendirmeye ve önerilere yerverilmiştir.
Özet (Çeviri)
?A Study On 6th Grade Primary. Students? Writing Skills In Erzurum CityCentre? In this study students? mistakes and its reasons are analyzed along with theirsolving methots. Central thirteen schools and Ilıca Yavuz Selim boarding school chosenfor the practise zone.The work has three sections of ?Introduction?, ?Survery?, ?Result andSuggestions?. In the introduction section there are knowledge for the analyze zone,; inthe survery section the thirteen schools (Vali Hafız Paşa, Mustafa Kemal, Haşim şcan,23 Temmuz, Sabancı, Evliya Çelebi, Ahmet Yesevi, Kocatepe, Başöğretmen, AşıkYaşar Reyhani, bni Sina, Şükrü Paşa, Vali Vefik Primary Schools and Ilıca YavuzSelim Boarding School.) 6th class students mistakes in writing. And finally in the resultand suggestions section there are evaluations and proposals in the light of the results.