Teoride ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarında kitle iletişim özgürlüğü
Freedom of Mass Communications in theory and the judgments of European Court of Human Rights
- Tez No: 186603
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZTEOR DE VE AVRUPA NSAN HAKLARI MAHKEMES KARARLARINDAK TLE LET Ş M ÖZGÜRLÜĞÜKemal GÜNLERTez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Ayhan CEYLAN2006- VIII+130 SayfaJüri: Yrd. Doç. Dr. Ayhan CEYLANDoç Dr. Nihat BULUTDoç. Dr. Cem BAYGINYaklaşık yarım asırlık bir geçmişe sahip olan Avrupa nsan Hakları Mahkemesi(A HM), son yıllarda, özellikle Türkiye hakkında verdiği kararlar dolayısıyla ülkemizde sıkçagündem konusu olmuştur. 1990'lardan itibaren sadece Türkiye'de değil Avrupa kıtasıgenelinde önemini artıran A HM'nin kararları, ülkelerin özellikle içişleri politikalarında,yönetim ve yargı düzenlerinde önemli değişme ve gelişmelere yol açmıştır.Bu çalışmada öncelikle modern bir kavram olan kitle iletişim özgürlüğünün kuramsalaltyapısı konu edinilmiş, ardından insan haklarının uluslararası düzeyde korunması ve Avrupainsan hakları yargısı hakkında genel bilgi verildikten sonra A HM'nin içtihatlarında kitleiletişim özgürlüğünün ve kurum olarak medyanın nasıl ele alındığı hususu incelenmeyeçalışılmıştır. A HM'nin, özellikle ifade özgürlüğü ile ilgili kararlarında, mahkemenin ifadeözgürlüğünün kitle iletişim araçları vasıtası ile kullanımını nasıl yorumladığı ve mahkemeyegöre demokratik bir toplumda medyanın yerinin ne olduğu, içtihatlardan bazı ortak prensiplerve çıkarımlar elde edilerek belirlenmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISFREEDOM OF MASS COMMUNICATIONS IN THEORY AND THE JUDGMENTSOF EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTSKemal GÜNLERSupervisor: Assist. Prof. Dr. Ayhan CEYLAN2006 - VIII +130 PagesJury: Assist. Prof. Dr. Ayhan CEYLANAssoc. Prof. Dr. Nihat BULUTAssoc. Prof. Dr. Cem BAYGINDespite, its a half century history, the European Court of Human Rights which weheard its name quite frequently nowadays, has became one of the news and discussionsubjects of the day by its decisions especially about Turkey. The verdicts of European Courtof Human Rights has gradually been gaining importance since 1990?s not only in Turkey, butalso in whole Europe; and due to this, these verdicts causes serious changes and developmentsin home policies, administration and law making mechanisms of these countries.In this study, firstly it has been examined theoretical bases of freedom of masscommunications. Then, some general information is given about the protection of humanrights and the jurisprudence of European Court of Human Rights, and it has been tried toanalyse how media is handled as an institution and how the freedom of mass media is seen bythe European Court of Human Rights. It has been tried to determine how the Court interpretsthe use of the freedom of speech by means of mass media; and also where does the mediastand in a democratic society according to the European Court of Human Rights by obtainingsome inferences and common principles of judgements.