Organize sanayi bölgeleri ve yenilik: Erzurum alt bölgesinde bir uygulama
Industrial districts and innovation: An exploratory study on Erzurum sub-region district manufacturer firms
- Tez No: 186606
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ERSUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZORGAN ZE SANAY BÖLGELER VE YEN L K: ERZURUM ALT BÖLGES NDEOSB MALAT SANAY ŞLETMELER ÜZER NDE B R UYGULAMAEsra Sena TÜRKODanışman: Yrd.Doç.Dr. Ş.Mustafa ERSUNGUR2006-Sayfa: 147Jüri: Prof.Dr. Reşat KARCIOĞLUYrd.Doç.Dr. Alaattin KIZILTANYrd.Doç.Dr. Ş.Mustafa ERSUNGURMekansal yakınlığın, ulaşım ve işlem maliyetlerini azaltmak ve aynı bölgede yerleşikekonomik aktörlerin yüz yüze iletişimini ve bilgi dönüşümünü arttırmak gibi olumlu etkileriolduğu bilinmektedir. Sanayi bölgesi kavramına duyulan ilginin, firmaların coğrafikümelenmesi gibi konularda, giderek arttığı görülmektedir. Bunda, benzer şekillerde coğrafitoplanma gösteren ekonomik faaliyetlerin, gözlenen başarısının rolü bulunmaktadır.Organize sanayi bölgeleri ve yenilik konusunu incelemek ve OSB'lerde faaliyetgösteren işletmelerin yenilikçilik düzeyini ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmadakonuya oldukça geniş bir perspektiften bakılmaya çalışılmıştır. Çalışma üç ana bölümdenoluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde organize sanayi bölgesi kavramı ve Türkiye'dekiOSB uygulamaları incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde yenilik konusu irdelenmiş, bölgesel yenilik veişletmelere sağladığı üstünlükler anlatılmıştır. Ulusal yenilik sistemi ve bu sistemi oluşturankuruluşlardan bahsedilmiş, Türkiye'de teknoloji ve yenilik politikasına değinilmiştir.Araştırmanın üçüncü ve son bölümü uygulama kısmından oluşmaktadır. Uygulamabölümünde; organize sanayi bölgelerindeki işletmelerin yenilikçilik düzeyi, Erzurum AltBölgesi imalat işletmeleri üzerinde yapılan bir anket çalışmasıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spatial proximity has some evident positive effects in reducing transport andtransaction costs and favoring the circulation of information and face-to-face contacts amongthe economic actors located in the same area. The amount of attention given to the concept ofindustrial district, i.e. the territorial agglomeration of firms, has been growing steadily,probably due to the success observed in similar economic activities that are geographicallyconcentrated.This study aims to investigate industrial districts and innovation and theinnovativeness of the district firms through a comprehensive approach. This study comprisesof three principle chapters. In the first chapter of the study, industrial district notion and thedistrict applications in Turkey is examined.In the second chapter of the study, innovation is described; regional innovation and theadvantages of innovation to the firms have been explained. National innovation system and itsinstitutions have been discussed and the technology and innovation policy in Turkey ismentioned.The last chapter consists of an exploratory study. The innovativeness of district firmshas been investigated through a field research applied on the manufacturer firms of Erzurumsub-region industrial districts.