Risk sermayesinde yatırım kararı ve muhasebesi
Investment decision in venture capital and it's acounting
- Tez No: 186607
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BENER GÜNGÖR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Risk sermayesi (RS)'nde yatırım kararı alma zor bir süreçtir. Bir RS şirketikendisine sunulan yatırım tekliflerini detaylı bir şekilde incelemek zorundadır. İncelemeesnasında hem kendi kullandığı spesifik teknikler hem de endüstrinin kullandığı analizteknikleri vasıtasıyla karar vermeye çalışır.Süreç projenin incelenmesi ile başlar. Projenin yatırıma uygunluğu, yatırımın riski, kazanç getirici bir teknolojik yenilik sağlaması ve uygulanabilirliği araştırılır. Sonraki aşamada yatırımın nasıl yapılacağı kararlaştırılır. Ortaklık payı, yatırımın fon ihtiyacı, yönetime katılma, danışmanlık ve yatırımdan çıkış stratejileri belirlenir. Sonolarak ta bu stratejilere bağlı olarak yatırım kararı alınır.Bu çalışmada RS kavramı yeniden gözden geçirilmiştir. Bir sonraki aşamada bir proje için yatırım kararı alınırken gözden geçirilmesi gereken etkenler ve kullanabileceği bazı analiz teknikleri incelenmeye çalışılmıştır. Son olarak ta bir RS yatırımının muhasebe kayıtları hem girişimci hem de yatırımcı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IIABSTRACTMASTER THESISINVESTMENT DECISION IN VENTURE CAPITAL AND IT?S ACOUNTINGMurat DILMACSupervisor: Assist. Prof. Dr. Bener GUNGOR2006-PAGE : 78Jury : Assist. Prof. Dr. Bener GUNGORAssist. Prof. Dr. O. Berna IPEKTENAssist. Prof. Dr. Hayati AKSUIt is a difficult process to take decision in Venture Capital (VC). A VC companyhas to analyze in detail to itself presented offer investment. During the analyze VCcompany tries to make decision both own spesific techniques and industry?s analyzetechniques.Project starts with analyze. It is studied if the Project suitability for investment,innovation or feasibility. In the next stage is decided type of investment. Is determinedcorporation share, join the management, consultantment and exit-route. Finally, thedecision taken depend on this strategies.In this study,concept of VC is reviewed. In the next stage, during the investmentdecision, it is studied for factors to revise which have to revise and some of analyzetechniques. Finally, VC accounting is studied for both entrepreneur and VC company.