İşletmelerde bilişim teknolojileri ve yenilikçilik: Erzurum, Erzincan ve Bayburt'taki imalat işletmeleri üzerinde bir araştırma
Information systems in firms and innovativeness: A research on Erzurum, Erzincan and Bayburt manufacturer firms
- Tez No: 186605
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜSTÜN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZŞLETMELERDE B L Ş M TEKNOLOJ LER VE YEN L KÇ L K:ERZURUM, ERZ NCAN VE BAYBURT'TAK MALAT ŞLETMELERÜZER NDE B R ARAŞTIRMAMurat B NGÖLDanışman: Doç.Dr. Üstün ÖZEN2006-Sayfa: 134Jüri: Doç.Dr. Üstün ÖZENYrd.Doç.Dr. Hayati AKSUYrd.Doç.Dr. Suphi ÖZÇOMAKDeğişimi reddetmeyen ve buna uyum sağlayabilen organizasyonlar varlıklarını devamettirebilmektedirler. şletmeler mevcut rekabetçi konumlarını koruyabilmek için değişikliklereayak uydurmak zorunda kalmaktadırlar. şletmelerin organizasyon yapılarında ve üretimsüreçlerinde bilişim teknolojileri kullanımı, hem değişen şartların getirdiği bir zorunluluktur,hem de işletmelerin bünyelerinde yapacakları yeniliklerde kullandıkları en önemli araçlardanbiridir.şletmelerde bilişim teknolojileri kullanımı ve yenilikçilik konusunu inceleyen buçalışma, üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilişim teknolojileri kavramı veönemi, işletmelerde bilişim teknolojilerinin kullanımı incelenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde yenilik konusu irdelenmiş, yenilik türleri, yeniliğietkileyen faktörler, yenilikçi firma, yeniliğin işletmelere sağladığı üstünlükler, yeniliğinsektörel ve bölgesel boyutları ve bilişim teknolojilerinin yenilik faaliyetlerinde kullanımıanlatılmıştır.Araştırmanın üçüncü ve son bölümü uygulama kısmından oluşmaktadır. Uygulamabölümünde; işletmelerde bilişim teknolojileri kullanımı ile yenilikçilik arasındaki ilişki,Erzurum, Erzincan ve Bayburt'taki imalat sanayi işletmeleri üzerinde yapılan bir anketçalışmasıyla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER OF ARTS DEGREE THESISINFORMATION SYSTEMS IN FIRMS AND INNOVATIVENESS:A RESEARCH ON ERZURUM, ERZ NCAN AND BAYBURT MANUFACTURERFIRMSMurat B NGÖLSupervisor: Assoc.Prof.Dr. Üstün ÖZEN2006-Pages: 134Jury: Assoc.Prof.Dr. Üstün ÖZENAssist.Prof.Dr. Hayati AKSUAssist.Prof.Dr. Suphi ÖZÇOMAKThe organizations that do not reject change but have ability to adapt change cansurvive. Firms have to catch up with change in order to conserve their competitive position.The use of information technologies in the organizational structure and the production processof firms, is both an obligation brought by changing conditions and an important tool to beused in innovative activities in firms? structure.This study aims to investigate the use of information technologies in firms andinnovativeness; and comprises of three principle chapters. In the first chapter of the study,information technology and its use in firms is examined.In the second chapter of the study, innovation is described; types of innovation,innovative firm, the advantages of innovation to the firms, sectoral and regional dimensions ofinnovation and the use of information systems in innovative activities have been explained.The last chapter consists of an exploratory study. The relation between the use ofinformation systems in firms and innovativeness has been investigated through a fieldresearch applied on the manufacturer firms in Erzurum, Erzincan and Bayburt.