Kişisel gelişim (NLP)-din ilişkileri üzerine bir araştırma
A research on the relation personel development (NPL) and religion
  1. Tez No: 186610
  2. Yazar: BEHLÜL TOKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
IVÖZETYÜKSEK L SANS TEZK SEL GEL M-D N L K S ÜZER NE B R ARA TIRMABehlül TOKURDanı man: Doç. Dr. Faruk KARACA2006-SAYFA: 138Jüri : Doç. Dr. Faruk KARACADoç. Dr. brahim Hakkı AYDINDoç. Dr. brahim YILMAZBu çalı mada, ki isel geli im ve din ili kisi ele alınmı tır. Ara tırmada öncelikleki isel geli im ve NLP kavramları üzerinde durulmu tur.Bu olguların tanımlanmasından sonra son bölümde NLP ve din konusunageçilmi dinin tanımı, dindeki geli im a amaları, dini geli im özellikleri ve NLP-Dinili kisi incelenmeye çalı ılmı tır.Sonuç olarak sekülerle en dünyada insanın huzur ve mutlulu unu temin etmekiçin ortaya çıkan ki isel geli imin verileri ile, yine amacı insanın huzur ve mutlulu unusa lamak olan dinin ortaya koymu oldu u veriler kar ıla tırılmı , arlarındakifarklılıklar ve benzerlikler irdelenmi tir.Görülmü tür ki, ki isel geli im, dinin sosyal hayata yaptı ı ahlaki de erkatkısının bir benzerini, dini terminolojiyi kullanmadan sosyal hayatın içine ta ımakta,insana bir çıkı yolu sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
VABSTRACTMASTER THESISA RESEARCH ON THE RELATION PERSONALDEVELOPMENT AND RELIGIONBehlül TOKURSupervisor: Assoc. Doc. Dr. Faruk KARACA2006-PAGE: 138Jury: Assoc. Doc. Dr. Faruk KARACAAssoc. Doc. Dr. brahim Hakkı AYDINAssoc. Doc. Dr. brahim YILMAZIn this working it has been stated that personal development and religion relationsubjects. In this research it has been especially dwelled on personal development andNLP concepts.After the description of these facts it has been transcended to NLP and religionsubject at last paragraph. In this paragraph it is aimed to analyze about the definition ofreligion, the stages of religion progress, the specialties of religion and the relationbetween NLP and religion.Consequently in circulating world to assure people?s peace and happiness. It hasbeen scrunized the difference and similarities as comparing the datas of personaldevelopment and the datas of religion which also benefits people about peace andhappiness.And it has been seen that the personal development adaptes people to life withnot only the ethical values of religion but also itself with no using the religionterminology.