İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of writing abilities of primary education's eight class students
- Tez No: 186609
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LÜTFİ SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
XÖZETYÜKSEK L SANS TEZLKÖĞRET M SEK Z NC SINIF ÖĞRENC LER N N YAZILI ANLATIMBECER LER N N DEĞERLEND R LMESABDULKAD R KIRBAŞDanışman: Yard. Doç. Dr. Lütfi SEZEN2006 - SAYFA: 168Jüri: Yard. Doç. Dr. Lütfi SEZENDoç. Dr. Muhsine BÖREKÇYard. Doç.Dr. Başaran GENÇDOĞANBu araştırmada, lköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin yazılı anlatımlarında yaptıklarıimlâ, noktalama kurallarının uygulanması ve plânlama hataları tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmanın evrenini, Erzurum ili sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini, Erzurum Merkez'den seçilen Şair Nef'i lköğretim Okulu, Sabancılköğretim Okulu, Zübeyde Hanım lköğretim Okulu, Saltukbey lköğretim Okulu, Halit Paşalköğretim Okulu, Kâzım Yurdalan lköğretim Okulundaki toplam 171 sekizinci sınıf öğrencisioluşturmaktadır.Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkçe Eğitimi Bölümünde `YüksekLisans Tezi' olarak hazırlanan bu çalışma, Erzurum'da seçilen ilköğretim okullarının sekizincisınıf öğrencilerinin yazılı anlatım boyutunda yaptıkları hataları tespit etmektir. Bu çalışma anketyapılarak hazırlanmıştır.Anket ilk olarak Şair Nef'i lköğretim Okulu 8/A sınıfında uygulanmış ve daha sonraseçilen ilköğretim okullarının sekizinci sınıflarından bir şubeye uygulanmıştır.Anket soruları; okul, cinsiyet, ailenin aylık geliri, öğrencinin 2005/2006 eğitim- öğretimyılı 1. kanaat döneminde Türkçe dersinden aldığı not, en çok sevdiği ders gibi değişkenler esasalınarak incelenmiştir. Seçilen ilköğretim okullarının Erzurum'un sosyo-ekonomik bakımındanfarklı eğitim bölgelerinden olmasına dikkat edilmiştir. Araştırmada verilerin analizinde Ï2 (ki-kare) analizi kullanılmıştır. Bu analizler bilgisayarda SPSS for Windows 10.00 istatistiksel analizpaket programı ile yapılmıştır.Sonuç olarak öğrencelerin yazılı anlatım becerileri okul, cinsiyet, ailenin aylık geliri,Türkçe dersinden 1. dönem aldığı not ve en çok sevdiği ders gibi değişkenlere göre farklı olduğutespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
XISUMMARYMASTER THES STHE EVALUATION OF WRITING ABILITIES OF PRIMARY EDUCATION?S EIGHTCLASS STUDENTSAbdulkadir KIRBAŞSupervisor: Asist. Prof. Dr. Lütfi SEZEN2006- Page 168Jury: Assist. Prof. Dr. Lütfi SEZENAsist. Prof. Dr. Muhsine BÖREKÇAsist. Prof. Dr. Başaran GENÇDOĞANIn this study, ıt has been tried to find out the mistakes of applying punctutation,orthography ( dictation) rules and planning.The universe of our study is the students studying in the eight academic year of primaryeducation in Erzurum. The example of the study is totally 171 eight class students choosen fromthe Şair Nef?i Primary Education School, Sabancı Primary Education School, Zübeyde HanımPrimary Education School, Saltuk Bey Primary Education School, Halit Paşa Primary EducationSchool, Kâzım Yurdalan Primary Education School in the center of Erzurum.The aim of this study prepared as a post greduate thesis the Turkısh language educationsection of the Social Sciences Institute of Atatürk Universty is to find out the students writingabilities mistakes studying in the choosen schools of primary educations eıght classes inErzurum.In the study, qeustionnaire method has been used. The quastionnaire has been firstlyapplied to the 8/A class students of Şair Nef?i Primary Education School,and after that it has beenapplied to only one class of choosen each school.The questionnaire questions have been studiedon according to the variables of sex, the school, the monthly imcome of the family, the studentspoints of the Turkısh lesson in the first term of 2005/2006 academic years and the lessons thestudents are good at.It has been more careful paid more attention to choose the studied schoolsfrom different parts of Erzurum according to the education level, social, economical and culturalpositions.In our study the Ï2 statistical analysing technique has been used. The analysis and datahave been evaluated with the help of computers SSPS for Windows 10.000 statistical packageprogramme. In conclusion, ıt is determinedthat the students expression abilities vary in respect ofvarieties such as as sshool, sex, the income of the family, the Turkısh grade had in first term ıtfavourite lesson.