Aristoteles'in İslam usul bilimlerine etkisi (fıkıh usulü örneklemeleriyle)
The effect Aristotle's logic on the Islamic methodology science
- Tez No: 186614
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULKUDDUS BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ABSTRACTPh. D. THESISTHE EFFECT ARISTOTLE'S LOGIC ON THE ISLAMIC METHODOLOGYSCIENCEHâ¢seyin âALDAKSupervisor : Prof. Dr. AbdulkuddÆs BİNGâ¦L2006-PAGE : 161Jury : Prof. Dr. AbdulkuddÆs BİNGâ¦LProf. Dr. Kazım SARIKAVAKAccos. Prof. Dr. Neşet TOKUAssis. Prof. Dr. Mâ¢slim AKDEMİRAssis. Prof. Dr. Sebahattin âEVİKBAŞAt this study, it is determined using Aristotle's logic and method of Islamic science asa result of interation by taken up relation between logic and Islamic method sciences.First it is exposed that logic had meet a positive and negative reactions after it hadbeen entered to world of Islam. At the same time, it had seen examined inference methodsusing by world of Islam before logic had been entered to it.At the following section of this study, it is dwelled upon subjects of Aristotle's logicthat is using by Islamic Jurisprudence. These are definition, proposition, syllogisme, analogy,indiction examined by from of using method of Islamic Jurisprudence. Furthermore, it isdetermined structure of analogy and its most important part cause at his section.İt is scarched, subject of Aristotle's logic that using by method of IslamicJurisprudence with samples by determined relations and differances between analogy andsyllogisme at the last section.
Özet (Çeviri)
â¬ZETDOKTORA TEZİARİSTOTELES MANTIĞI?NIN İSLâM USâ¦L BİLİMLERİNE ETKİSİHâ seyin â¡ALDAKDanışman : Prof. Dr. AbdukuddÅ s BİNGâ¬L2006-SAYFA : 161Jâ ri : Prof. Dr. AbdulkuddÅ s BİNGâ¬LProf. Dr. Kazım SARIKAVAKDoÅ Dr. Neşet TOKUYrd. DoÅ. Dr. Mâ slim AKDEMİRYrd. DoÅ. Dr. Sebahattin â¡EVİKBAŞGiriş ve sonuÅtan başka â Å bŽlâ mden oluşan bu Åalışmada, mantık ile İslâ¢m usÅ lbilimleri arasındaki ilişki ele alınarak, ikisi arasındaki etkileşim sonucu mantığın, İslâ¢mfıkıh usÅ lâ nde uygulanması ile ilgili tespitler yapılmaya Åalışıldı.Birinci bŽlâ mde, mantığın İslâ¢m dâ nyasına girişinden sonra karşılaştığı tepkiler,lehte ve aleyhte olmak â zere ortaya konuldu. Aynı zamanda mantığın İslâ¢m dâ nyasınagirmeden Žnce, İslâ¢m dâ nyasında kullanılan Åıkarım metotları incelendi.İkinci bŽlâ mde, Aristoteles mantığının İslâ¢m fıkıh usÅ lâ nde kullanılan konularıâ zerinde duruldu. Bunlar tanım, Žnerme, mantık` kıyas, analoji ve tâ mevarım olarakfıkıh usÅ lâ nde kullanılma şekliyle irdelendi. Bu bŽlâ mde, ayrıca fıkh` kıyasın yapısı vebunun en Žnemli râ knâ olan illet konusu işlendi.â¢âÆncÆ bâlÆmde, fıkhâ kıyas ile mantıkâ kıyasın ilişkisi ve farkları belirtilerek,Aristoteles mantığının genelde usËl bilimleri, âzelde ise İslÅ m fıkıh usËlÆnde kullanılankonuları ârneklerle incelenmeye âalışıldı.