Aristoteles ve Kınalızade Ali Efendi'de adalet
Justice in Aristoteles and Kinalizade Ali Efendi
  1. Tez No: 565147
  2. Yazar: DAMLA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Adalet hakkında yüzyıllardır çeşitli düşüncelerin ileri sürüldüğü görülmektedir. Bu düşüncelerin meydana gelmesinde bireysel, toplumsal, hukuksal ve dini birçok faktörün etkili olduğunu söyleyebiliriz. Grek filozofu Aristoteles ve Türk İslâm düşünürü Kınalızade Ali Efendi'de adalet hakkındaki açıklamalarını bizlere kaleme aldıkları eserlerle aktarmışlardır. Her iki filozofun adalet hakkında yapmış oldukları açıklamalarda benzerlikler ve farklılıkların olduğu dikkat çekmektedir. Aristoteles'in adalet anlayışında; o öncelikle adaleti bilgelik, cesaret ve ölçülülük erdemlerinin bir araya gelmesinden doğan ve aynı zamanda tüm erdemleri içinde bulunduran bir erdem olarak tanımlamaktadır. Daha sonra adaleti kendi içinde türlerine ayırdığı görülmektedir. Aristoteles bireyden yola çıkarak toplumsallaşmayla birlikte kendi ideal devlet tasarımında adaleti nasıl uygulamaya çalıştığını bizlere aktarmaktadır. Kınalızade Ali Efendi ise temelde Aristoteles ve birçok filozofun açıklamalarını kabul etmekle birlikte kendi özgün fikirlerini de bizlere aktarmaktadır. O da adaleti öncelikle bireyden yola çıkarak daha sonra toplumsallaşmayla birlikte siyasetle(devlet tasarımında) ilişkilendirerek bizlere sunmaktadır.Bu çalışma Aristoteles ve Kınalızade Ali Efendi'nin adaleti birey, toplum ve devlet anlayışlarında nasıl açıklamış olduklarını bizlere sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has been seen that varios opinions have been made about justice for centuries. We can say that individual, social, legal and religious factors are effective in the occurrence of these thoughts. The Greek philosopher Aristotle and the Turkish Islamic thinker Kınalızade Ali Efendi expressed his statements about justice with the works that they wrote to us. There are similarities and differences in the statements made by both philosophers about justice. Aristotle's understanding of justice; he firstly defines justice as a virtue arising from the gathering of the virtues of wisdom, courage and proportionality and the same time including all the virtue. Then it is seen that he divided justice into his own species. Aristotle tells us how the individual tries to implement justice in his own ideal state design with his socializationn. Kınalızade Ali Efendi, while accepting the explanations of Aristotle and many phiosophers, also conveys his original ideas to us. He, too, first presents justice by associating it with socialization(state design) and the socialization. This study presents to us how Aristotle and Kınalızade Ali Efendi explained the justice in individual, society and state.