Erzurumlu İbrahim Hakkı'da ahlak anlayışı
Erzurumlu İbrahim Hakkı's understanding of ethics
  1. Tez No: 186618
  2. Yazar: HAKAN YÜCELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM HAKKI AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IIIÖZETYÜKSEK LİSANS TEZİERZURUMLU İBRAHİM HAKKI'DA AHLÂK ANLAYIŞIHakan YÜCELİKTez Yöneticisi: Doç. Dr. İbrahim Hakkı AYDIN2006-Sayfa: VI +75Juri: Doç. Dr. İbrahim Hakkı AYDINDoç. Dr. Ruhattin YAZOĞLUY. Doç. Dr. Cengiz GÜNDOĞDUBu çalışmamızda 18. yüzyılda yaşamış büyük Türk-İslâm düşünürlerinden biriolan Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın ahlâk anlayışı ele alınmıştır.Erzurumlu İbrahim Hakkı'da ahlâk anlayışı, insan-ı kâmil mertebesine ulaşmakiçin her türlü kötü huylardan arınma ve bütün güzel huyları elde etmek için gösterilenciddi bir gayret olarak kendini gösterir.Çalışmamızda, Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın hayatı, kişiliği ve eserlerihakkında bilgilere yer verildi. Ahlâk konusuna genel bir bakış yapılarak, İslâmdünyasında gelişen başlıca ahlâkû ekoller işlenmeye çalışıldı.Ayrıca, Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın ahlâk anlayışının kaynakları ve temelahlâkû unsurların neler olduğu incelenmeye çalışıldı.Erzurumlu İbrahim Hakkı'da mutluluğu engelleyen ve destekleyen niteliklerinneler olduğu ve onun toplum ahlâkı üzerinde ki fikirlerine yer verildi.
Özet (Çeviri)
IVABSTRACTTHE MASTER THESISERZURUMLU İBRAHİM HAKKI?S UNDERSTANDING OF ETHICSHakan YÜCELİKSupervisor: Assoc. Prof. Dr. İbrahim Hakkı AYDIN2006-Page: VI+75Jury: Assoc. Prof. Dr. İbrahim Hakkı AYDINAssoc. Prof. Dr. Ruhattin YAZOĞLUAsst. Prof. Dr. Cengiz GÜNDOĞDUThis study aims at studying on the ethical understanding of Erzurumlu İbrahimHakkı who is one of the Turk-Islam thinkers who lived 18th century.Ethical understanding of Erzurumlu İbrahim Hakkı reveals itself as theendeavour to purify all bad habits and to gain all good habits in order to attain theposition of human perfection.The study focuses on Erzurumlu İbrahim Hakkı?s biography, personality andworks. It deals with ethics in general and main ethical schools developed in the Islamicworld.Besides, the study is concerned with the main sources and the basic ethicalelements underlying the ethical understanding of Erzurumlu İbrahim Hakkı.It also focuses on the factors affecting happiness in Erzurumlu İbrahim Hakkıand on his thoughts about social moralitiy.