Kemal Tahir'in tarihi romanları üzerine oluşumsal yapısalcı eleştiri bakımından inceleme
A research on Kemal Tahir's historical novels by formative structuralist analysis
  1. Tez No: 186617
  2. Yazar: YUSUF ZİYA SÜMBÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLGE SEYİDOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 904
Özet
ÖZETDOKTORA TEZKEMAL TAH R' N TAR H ROMANLARI ÜZER NEOLUŞUMSAL YAPISALCI ELEŞT R BAKIMINDAN B R NCELEMEYusuf Ziya SÜMBÜLLÜDanışman: Prof. Dr. Bilge SEY DOĞLU2006- Sayfa: 892 +XIIJüri: Prof. Dr. Bilge SEY DOĞLUDoç.Dr. Dilaver DÜZGÜNY.Doç.Dr. Sedat ADIGÜZEL………………………………………………………………Kemal Tahir'in tarihi romanları üzerine yapılan bu inceleme sekiz bölümdenoluşmaktadır.Giriş bölümünde, sosyoloji ve edebiyat sosyolojisi hakkında bilgi verilmiştir.kinci bölümde, Lucien Goldmann'ın hayatı ve edebi kişiliği üzerinde durulmuş,ayrıca ?Oluşumsal Yapısalcı Eleştiri? metodu açıklanmıştırÜçüncü bölümde Kemal Tahir'in hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.Dört, beş, altı, yedi ve sekizinci bölümlerde sırasıyla, ?Esir Şehrin nsanları?, ?EsirŞehrin Mahpusu?, ?Yorgun Savaşçı?, ?Kurt Kanunu? ve ?Yol Ayrımı? romanları, ?OluşumsalYapısalcı Eleştiri? metodu aracılığıyla incelenmiştir.Sonuç bölümünde, çalışmamızda ulaştığımız neticeler dikkatlere sunulmuştur. Özelisimler, yer isimleri ve eser isimlerini içeren bir dizinin de eklendiği çalışma, kaynakça ve özgeçmişle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPh. D. THESISA RESEARCH ON KEMAL TAH R?S H STOR CAL NOVELS BY FORMAT VESTRUCTURAL ST ANALYS SYusuf Ziya SÜMBÜLLÜSupervisor: Prof. Dr. Bilge SEY DOĞLU2006-PAGE: 892 +XIIJury: Prof. Dr. Bilge SEY DOĞLUAssoc. Prof. Dr. Dilaver DÜZGÜNAsist Prof. Dr. Sedat ADIGÜZEL…………………………………….…………………………………….This study on Kemal Tahir?s historical novels consists of eight chapters. It was giveninformation about socialogy and literary socialogy.In the second chapter, the life and literary characteristics of Lucien Goldmann wereemphasized and the method of ?Formative Structuralist Criticisizm? was explained.In the third chapter, It was given information on Kemal Tahir?s life, art and Works.In the forth, fifth, sixth and eighth chapters, the novels callad ?Esir Şehrin nsanları?, ?Esir Şehrin Mahpusu?, ? Yorgun Savaşçı?, ?Kurt Kanunu? and ?Yol Ayrımı? were examinedin the light of Formative Structuralist Criticism, respectively.In the last chapter, the results that we obtained were shown. The bibliographyıncluding prapernames, names of place and work was completed with a brief autobiography