Milli saraylar bünyesindeki tarihi mekanlarda bulunan el dokuması halıların restorasyonu projesi ve onarım aşamaları
The restoration project and the recovery stages of the handmade carpets that are in the historical palaces in the contitution of national palaces
  1. Tez No: 186699
  2. Yazar: VİLDAN ÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
M LL SARAYLAR BÜNYES NDEK TAR H MEKANLARDA BULUNAN EL DOKUMASIHALILARIN RESTORASYONU PROJES VE ONARIM AŞAMALARIVildan ÖMÜRÖZETTBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı, bünyesindeki tüm saray, köşk vekasırlarda bulunan tarihi el halılarının onarılması kararını almıştır. Karar, tarihi halılarınrestorasyonu projesi kapsamında uygulamaya sunulmuştur. Proje için Milli SaraylarDaire Başkanlığınca, bugün müze-saray olarak işlevini sürdüren, Dolmabahçe Sarayı,Beylerbeyi Sarayı, Yıldız Sarayı-Şale Köşkü ve Küçüksu Kasrı olmak üzere dört tarihimekandan öncelikli olarak onarılması gereken 61 halı belirlenmiştir. Halılardan 43' üDolmabahçe Sarayı' ndan, 6' sı Beylerbeyi Sarayı' ndan, 7' si Küçüksu Kasrı' ndan ve5' i Yıldız Sarayı-Şale Köşkü' nden seçilmiştir.Tez, Milli Saraylardaki el halılarına ilişkin restorasyon öncesi, restorasyonaşaması ve restorasyon sonrası yapılan çalışmaları içermektedir. Tarafımızdanyürütülen çalışmada proje kapsamına giren bu halılardan 21' nin yeni bilgi formları vehasar tespit planları hazırlanmış, halılardan 7' sinin restitüsyon çalışmaları yapılmıştır.Tarihi halıların teknik analizleri yapılırken, konu ile ile ilgili belgeler ve arşivkayıtları taranmış, eksik görülen bilgiler tamamlanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultudaele alınan halıların kimlik bilgilerini ve analiz sonuçlarını içeren yeni bilgi formlarıhazırlanarak, halılardaki mevcut hasarları tanımlayıcı hasar tespit planları verestitüsyon çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma ile proje kapsamında onarılan tarihihalıların belgelenmesi, durumlarının saptanması ve onarım aşamalarının kaydaalınması amaçlanmıştır.Üç bölümden oluşan tezin, birinci bölümünde proje için seçilen tarihimekanlar, bu mekanlardaki tarihi el halılarının restorasyonu projesi ve projekapsamına alınan halılar hakkında bilgi verilmektedir. kinci bölüm, restorasyonprojesi kapsamına alınan halıların katalog çalışması ve onarım aşamalarına ayrılmıştır.Üçüncü ve son bölüm, restorasyonları yapılan halıları ve restitüsyon çalışmalarınıkapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
THE RESTORATION PROJECT AND THE RECOVERY STAGES OF THE HANDMADECARPETS THAT ARE IN THE HISTORICAL PALACES IN THE CONSTITUTION OFNATIONAL PALACESVildan ÖMÜRABSTRACTIt has been decided to recover the historical handmade carpets that have beenin the palaces, pavilions and castles which are in the constitution of The NationalAssembly of Turkey, National Palaces Department Presidency. The decision has beenpresented for application in the involvement of the restoration of the historical carpetsproject. For the project, 61 carpets which have to be recovered in priority have beendetermined from four historical places which are Dolmabahçe Palace, BeylerbeyiPalace, Yıldız Palace-Şale Pavilion and Küçüksu Castle. 43 of the carpets are chosenfrom Dolmabahçe Palace, 6 from Beylerbeyi Palace, 7 from Küçüksu Castle and 5 fromYıldız Palace-Şale Pavilion.The thesis includes the works that have been carried out for the handmadecarpets before, during and after the restoration. In the study that we carried out, for 21of the carpets recent information forms and damage determination plans have beenprepared and for 7 of them the restitution operations have been completed.It has been aimed to review the documents and archives about the subject andto complete the information which seem lacking while the technical analyses of thehistorical carpets are being carried out. Therefore, recent information forms whichinclude the identity information and the analyses results of the carpets have beenprepared and the damage determination plans and restitution operations have beendone to define the present damages of the carpets. The aim of this project is todocument the historical carpets that are recovered, to determinate their state and torecord the recovery stages.In the thesis that is presented as three chapters, chapter one gives informationabout the selected places for the project and the restoration project of the carpets inthese places. Chapter two is for the catalog study and recovery stages of the carpets.Third chapter includes the carpets which are restored and the restitution applications.