Türkiye-İran ilişkileri (1923-1938)
Relationship of Turkey-Iran (1923-1938)
- Tez No: 186698
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZ?Türkiye ran lişkileri(1923-1938)? adlı tezin, giriş bölümünde, Osmanlı-ran ilişkileri ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde, Rıza Pehlevi'nin iktidaragelmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra ran'la başlayan ilişkileriniçeriği ve boyutları incelenmiştir. Bu bağlamda, ilişkilerde etkili olan sınır sorunu veKürt isyanları ile iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler ele alınmıştır. kincibölümde ise, ikili andlaşmalar ele alınmış, Rıza Pehlevi'nin Türkiye ziyareti ayrıntılıolarak anlatılmış ve Sadabat Paktı incelenmiştir.Tezin hazırlık aşamasında, stanbul'daki Beyazıt Devlet Kütüphanesi veslam Araştırmaları Merkezi( SAM) Kütüphanesi'ndeki yerli ve yabancıkaynaklardan yararlanılmış ve stanbul'daki Basın Müzesi'nden gazeteler,Ankara'daki Başbakanlık Cumhuriyet Arşivleri Müdürlüğü'nden ise arşiv belgeleritaranmıştır.4
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAs a master student at stanbul University at the Institute of Atatürk?sPrinciples and Revolutions, I am the author of the master thesis titled ?Relationsbetween Turkey and Iran (1923-1938)?. The introduction of the thesis is a study onthe political relations between Ottoman Empire and Iran. In the first chapter of thethesis, content and dimensions of relations with Iran is investigated after theinaugaration of Rıza Pehlevi into the government and establishment of Republic ofTurkey. In this context, I especially focused on the existing border problems, Kurdishrebellions and diplomatic relations between two countries. In the second partfollowing subjects are covered: bilateral agreements, Rıza Pehlevi?s Turkey visit indetail and Sadabat Pact.During the preparation of the thesis, I have benefited from Turkish andforeign sources provided by Beyazıt State Library, Center for Islamic Research( SAM) and I have scanned newspapers in stanbul Press Museum and archives inthe Directory of the Republican Archives of the Prime Ministry in Ankara.5