Türk devriminin Bursa' ya ekonomik boyutta yansımaları (1923-1950)
The reflections of the Turkish revolution on Bursa by the economical dimensions (1923-1950)
  1. Tez No: 186705
  2. Yazar: MUHLİSE GÜVENDİREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışmanın giriş bölümünde, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde,Bursa'nın ekonomik durumuna kısaca göz atılmıştır. Bu bölümde, 19. yüzyılın ortalarındanitibaren Bursa'da görülen ve kapitülasyonlara rağmen az da olsa olumlu sayılabilecekgelişmelerin, 20. yüzyılın ilk yıllarında savaş ve işgallerle önemli bir kesintiye uğradığısaptanmıştır. Ayrıca, Bursa'nın bölgesel gelişimi için Türk Devrimi'nin gösterdiği hedefler veTürkiye Cumhuriyeti'nin ekonomik yapılanmasının belirlendiği Birinci Türkiye İktisatKongresi, bu bölümde değerlendirilmiştir.Dolayısıyla, çalışmanın birinci bölümünde, en büyük getirisi demokrasi olan TürkDevrimi'nin öncelikli ekonomik düzenlemelerinin Bursa'ya yansımaları açıkçagörülmektedir. Bursa'nın, Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki ekonomik durumunun incelendiği bubölümde, savaş sonrası yerleşim sorunları çözülürken, Devlet organları, yerel yöneticiler vesivil toplum örgütleri arasındaki işbirliğinin bölgedeki kazanımları anlatılmaktadır.Bursa'nın, 1930-1950 yılları arasındaki ekonomik gelişiminin incelendiği ikincibölümde ise, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin bu dönem içerisindeki atılımlarının Bursabölgesine getirileri açıklanmaktadır. Ancak, bu dönemde yaşanan II. Dünya Savaşı'nınTürkiye ekonomisine olumsuz etkileri dolayısıyla alınan önlemlerin Bursa'daki yankılarıbölümün değerlendirilmesinde dikkate alınmıştır.Sonuç olarak, Türk Devrimi'nin yaratıcı ve becerikli Bursa halkı üzerindeki iticigücüyle, bölgenin elde ettiği kazançlar apaçık anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the introduction of the present study, there have been glanced over theeconomic situation of Bursa during the last period of Ottoman Empire. In this section,the developments that can be deemed positive seen in Bursa in spite of capitulationssince the midst of 19th century were interrupted considerably with the wars andoccupations in the early 20th century have been determined. Furthermore, there havebeen reviewed the targets of the Turkish Revolution for the regional developments ofBursa and the First Economic Congress of Turkey where the economic structuring ofTurkish Republic was established.Therefore, in the first section of the study, the reflections of primary economicregulations of the Turkish Revolution, whose major input is democracy, on Bursa canbe seen clearly. In this part, where the economic situation of Bursa in the first term ofTurkish Republic are reviewed, the region have had the profits with the cooperationbetween officials and civil society when the settlement problems had been solved afterwar are described.In the second section, where the economic developments in Bursa between 1930and 1950 are studied, the gains of the advances made for Bursa region by the youngTurkish Republic during this period are explained. However, the reflections of themeasures taken due to the negative effects of the World War II in this period on Turkisheconomy in Bursa have been taken into account in the evaluation of the section.In the conclusion, the benefits of this region, which are gained by the dynamicsof the Turkish revolution to the creative and talented people of Bursa, are understoodobviously.i