Elazığ-Bingöl illeri yüzey araştırması çanak çömlek malzemesinin değerlendirilmesi
Studies on the pottery of Elazığ-Bingöl survey
- Tez No: 186724
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYNUR ÖZFIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Malatya-Elazığ bölgesindeki sistematik ve bilimsel arkeolojik araştırmalarKeban Barajı kurtarma kazıları ile başlamıştır. 1968 yılında başlayan kazılar 1974/75yıllarında sona ermiş ve bölgedeki araştırmalar bir diğer proje olan Karakaya Barajısu toplama alanlarında devam etmiştir. Bölgede çalışmalarda bulunmuş bilimadamlarından biri de Veli Sevin'dir. Sevin 1985-1987 yıllarında, Karakaya barajalanı ile Elazığ ve Bingöl'de yüzey araştırmaları yapmıştır. Tezimizin konusunuoluşturan çanak çömlek malzemesi de bu yüzey araştırmalarının özellikle Elazığ veBingöl illerinde tespit edilmiş yerleşmelerinden elde edilmiştir. Yapılan çalışmasonrasında 1147 parça çanak çömlek parçası incelenmiştir.Malzememiz incelenmeden önce çalışma yaptığımız alan coğrafi olarakdeğerlendirilmiş ve ardından bölgedeki arkeolojik araştırmaların tarihçesinedeğinilmiştir. Daha sonra teknik olarak benzerlik gösteren parçalar bir arayagetirilerek mal grupları oluşturulmuş ve bu mal gruplarının tipolojisi ve analojisiyapılmıştır. Çanak çömleklerimizin büyük çoğunluğunu Demir Çağı ile İlk TunçÇağı'nı temsil eden parçalar oluşturur. En erken parçalarımız Kalkolitik Çağ'ı temsilederken en az parçanın tespit edildiği dönem ise Orta Tunç Çağı'dır.
Özet (Çeviri)
The systematic excavations in Malatya and Elazığ region had started withMETU Keban Dam salvation excavations. The excavations which had started in1968, finished in the years of 1974/75. And archaeological studies stopped fore awhile. The research in the region had started again 1985-1987 by the surveys of VeliSevin. Except Malatya and Elazığ Sevin?s researches had spread to Bingöl. Oursubject for these thesis is the pottery which were collected in these surveys. 1147pieces of pottery were analyzed by me.Before making study on the pottery the geographical structure of the region andthe history of the archaeological studies which were continued in the region alsoclarified. After the pieces of the pottery which had technical similarities betweeneach other collected as ware groups, the typology and the analogy of studies alsodone. Most of our pottery belongs to the period of Early Bronze and Iron Ages. Theearliest pottery pieces are belong to Chalcolithic Age. The smalest quantity of thepottery belong to Middle Bronze Age.