Van Altıntepe Urartu nekropolü takıları
Jewelleries from an Urartian nekropol: Van Altıntepe
  1. Tez No: 186725
  2. Yazar: GULAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ÖZFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
M.Ö. 9-7. yüzyıllarda Urartu, Yakın Doğu'nun, güçlü uygarlıklarındanbiridir. Bu uygarlığın merkezi, bugün Van Kalesi olarak bilinen Tuşpa'dır.Urartuların bilinen en büyük özellikleri Doğu Anadolu Bölgesi'nin madenizenginliğini iyi değerlendirmiş olmalarıdır.Bölgede yapılan kazılarda birçok metal silah ve takı bulunur. 1997-1999yılları arasında Prof. Dr. Veli Sevin başkanlığında yürütülen Altıntepe Nekropolükazısı bunlardan biridir.Nekropolün sayısı 97'yi bulan takıları bu çalışmanın konusunu oluşturur.Tipolojik analizleri yapılmış olan takılar pazubent, bilezik, iğne, küpe, yüzük, fibula,amulet, saç spirali ve saç halkaları olmak üzere 9 farklı gurupta incelenmiştir. Her birtür biçimsel özelliklerine göre alt başlıklarına ayrılmıştır. Katalogda yer verilen cinsayrımlarına göre, takıların çoğunun tunç ve daha sonra kurşun, gümüş ve altındanyapıldığı anlaşılmıştır.Yapılan tüm inceleme ve değerlendirmelerin sonucunda, AltıntepeNekropolü takılarının, belli standartları olan Urartu mücevher sanatının, özelliklerinitekrarladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
During the ninth to seventh centuries B.C. Urartu was one of the powerfulcivilizations of the Near East. The capital of this civilization was Tuspa (today?sVan Castle). One of the Urartan?s very well known specialty is, their use of hugemineral resources of the eastern Anatolian region.From the excavations conducted in the region, a great number of arms andjewellerries have been found. The cemetery of Altıntepe was one of them excavatedby Veli Sevin between 1997-1999.The topic of this discussion consists of 97 small finds unearthed from thecemetery. The detailed studies and analysis that is done on the artıfacats whichincludes: armlet, bracelet, pin, earings, ring, fibula, amulet, hair ring and hair spiral,are researched ın a 9 different groups. Every single item is separated and categorizedbased on it?s special shapes. Accorrding to the material make up that is given in thecatatolgue, most of these jewelleries are made of bronze and later on from Lead,Silver and gold.As a result of comprehensive research that is done on the jewelleries it isunderstood that the Urartan jewelleries has it?s own standards and these standardshave repeated themselves.