Kur'an tarihi etrafındaki düşünceler
Ideas aroun Qur'an history examination-text
- Tez No: 186723
- Danışmanlar: PROF.DR. NECATİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kur'an'ın cem'i, üç merhale geçirmiştir. Hz. Peygamber döneminde Kur'ânezberlenerek cem'edilmiştir. Kur'ân'ı ne kadar çok insan ezberlerse ezberlesin, hafıza daimaunutkanlık illeti ile karşı karşıya olduğu için, belli bir zaman sonra yanılma, unutma,karıştırma ve hata söz konusu olabilir. Bu ihtimal karşısında Kur'ân'ın ezberlenmesi ilebirlikte yazılması da emredilmiştir. Kaynakların ittifakına göre Kur'ân'ın bütünü Hz.Peygamber döneminde yazıya geçirilmiştir. Dağınık olarak Hz. Peygamber(a.s.)'in evindebulunan Kur'an sahifelerinin toplanıp kitaplaştırılması, Hz. Ömer'in teklifi üzerine Hz. EbuBekir döneminde gerçekleşti. Bu ağır ve külfetli iş Zeyd b. Sabit'e verildi. Hz. Osmandöneminde de İmam Mushaf esas alınarak Kur'ân çoğaltıldı. Çoğaltılan Mushaflar değişikbölgelere gönderildi.Lügat sözcüğü dil, lehçe, şive ve ağız kavramları arasında müşterek olup,kendisinden hangi anlamının kastedildiği bilinmeyen bir lafızdır. Kureyş Lügatı ifadesindekilügat sözcüğünün ise bu kavramlardan, yapılan çalışmalar sonucu, ağız kavramı karşılığındakullanıldığı anlaşılmıştır. Kureyşlilerin konuştukları dil, Hicaz Lehçesi bünyesinde bir ağızolup, fakat daha sonra anlam genişlemesi yaşayarak ?Hicaz Lehçesi? ifadesi yerinekullanılan bir ifade halini almıştır.Medine döneminin sonlarında müsaade edilen Yedi Harf olgusu, ilk dönemlerdenitibaren İslam aleminde tartışılagelen ihtilaflı bir konu olmuştur. Bu konuda gerek bu günekadar serdedilmiş görüşlerin bir özeti olması, gerekse bu görüşlerde tenkit konusu hususlarıngiderilmiş olması bakımından Subhi Salih'in görüşünü itimada daha şayan görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Assemling of Qur?an, formed in three stage.At the time of Mohammed Qur?anassembled with memorizing. No matter how much memorize Qur?an, for memory alwayscome across with forgetfulness diseare, then after mistaken, forget, confure an deven errorcan be in question. Oppositing of this probability, it was commanded that must be memoriedand must be writen by swats who memorize them. According to agreement of sources, all ofQur?an was written at the time of Prophet Mohammed. Collecting and assembling ofQur?an?s pages which were in Prophet?s home as scattered, an suggest of Omar, realized atEbubekir?s time. This heavy and trouble skill was given to Zeyd b. Sabit. At the time ofOsman Qur?an repraduced at the basic of Imam Mushaf Reproducing Mushaf wat sent todifferent regions.The word ?dictionary? occurs in between language dialect, accent, communicationconcepts, however it is word that, what it means is unknown. As a result of Works, it isunderstood that ?lugat? word in Kureyş. Dictionary used instead of accent conceptin theseconcepts. The language which Kureyş people speaking, is an accent which a member ofHicaz language, but then living mean widen it has been took an expression which is xedinstead of Hicaz Language.?Ahrufu?s-Seb?a? fact whichwas allowed at the end of Medine time, since the firsttime became a controversial subject which hasbeen arguing forever. İn İslam world. Untilthis time it has been a summary of the concepts which were revealed, also in these concepts,subject of criticisms were removed; we see Subhi Salih?s Opinions Valuable as reliance.