Suriye'nin tarımsal yapısı
Syria's agricultural structure
- Tez No: 186729
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ziraat, Geography, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Suriye yaklaşık 32°-37° kuzey enlemleri ile 35°-42° doğu boylamları arasındayer alan bir Ortadoğu ülkesidir. Aynı zamanda, insanlık tarihinin en eski uygarlıklarınındoğduğu, Mezopotamya topraklarının bir kısmına da sahip olduğundan, tarımınehlileştirilmesi hususunda insanlığa hizmet etmiş bir coğrafyaya sahiptir. Dolayısıyla buçalışma, günümüz Suriye'sinin tarımsal yapısını irdelemek ve tarımın ülke ekonomisindeoynadığı rolü, bir coğrafyacı gözüyle sunmak hedefini taşımaktadır. Ancak adı geçen buaraştırma esas itibariyle Suriye'nin tarımsal yapısı hakkında ayrıntılı bilgi veriyormuş gibigörünse de, genel olarak Suriye'nin fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafyası hakkında ayrıntılıbilgiler de içermektedir. Başka bir ifadeyle, bu araştırma çalışmasını okuyan bir okuyucu,Suriye hakkında merak ettiği hemen her sorunun (toprak özelliklerinden hidrografyasına,ikliminden bitki örtüsüne, jeomorfolojisinden demografik ve ekonomik özelliklerineâ¦)cevabını bulma imkanına sahip olacaktır. Neticede tarımın Suriye için taşıdığı anlamın, diğerArap Ortadoğu'su ülkeleriyle mukayese edildiğinde çok daha başka olduğu görülecektir. ZiraSuriye, varlığını diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi yer altı kaynaklarına (özellikle petrol)bağlamış değildir ve çalışabilir nüfusunun yaklaşık yarısını tarım sektöründe istihdametmektedir. Doğaldır ki bu durum, ülkenin tarımsal verimi arttırmak için birtakım proje veçalışmalar hazırlamasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Syria is a Middle East State situated beetwen the 32°-37°th north latitude and35°-42°th east latitude. Syria also includes parts of Mesopotamia, wich is the place of birth ofthe oldest civilizations of human history, thus Syria has a geography wich served people todeal with the cultivation of agriculture. İn his context this work will show, within agepgraphical view, Syria?s current agricultural structure and the role of agriculture within thenational economy. Even if this work seems to give only information about Syria?s physical,human as well as economic situation. Thus the reader of this work will get nearly all answersand information about this country concerning soil, climate, vegetation as well asdemographic and economic evolution. As a result agriculture in general plays a veryimportant role in Syria. The role of agriculture in other Arabic Middle East States is quitedifferent. As Syria is not a state wich benefits from oil as other Arabic States do, as aconsequence more than half of the working population is working in the agricultural sector.Of course such a situation is the reason why the state makes efforts to increase the agriculturalproductivity according to the strong increase in population.