Şanlıurfa ilinde tarımda çalışan Suriyeli mültecilerin iş memnuniyetlerini üzerine bir araştırma
A research on job satisfaction of Syrian refugees working in agriculture in Sanliurfa province
- Tez No: 644105
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA HAKKI AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Göç, insanlık tarihinin başlangıcından, günümüze kadar küresel olarak önemli sorunlardan biridir. Göç kavramı beraberinde mülteci, göçmen, geçici koruma altında olanlar ve sığınmacı gibi kavramları da içermektedir. Suriye'nin, Dara şehrinde 2011 yılında başlayan olaylarla birlikte, Suriye rejiminin aşırı sert tutumu sonrası başlayan iç savaşta milyonlarca Suriyeli başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeye göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu tezin amacı, Şanlıurfa'da yaşayan Suriyeli sığınmacılardan tarımda çalışanların iş memnuniyetlerinin belirlenmesi ve buna etki eden faktörlerin analizinin yapılmasıdır. Bu kapsamda öncelikli olarak literatür taraması yapılarak, Suriyeli mültecilerin iş gücü piyasasındaki yeri ve tarımsal faaliyetlerde yer alma şekli belirlenmiştir. Daha sonra Şanlıurfa'da tarımsal faaliyetlerde çalışan Suriyeli sığınmacılar ile basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilenler arasından, yüz yüze görüşmeler yoluyla anketler 2019 Eylül ile 2020 Mart ayları arasında yapılmıştır. Örneklem hacmi %95 güven sınırında ve %5 hata payı ile belirlenmiş olup, sahada 385 anket yapılmıştır. Anketler de, katılımcıların sosyo-ekonomik yapısını belirleyecek sorulardan sonra, hangi tarımsal alanlarda çalıştıkları, karşılaştıkları zorluklar ve sorunlar belirlenmiştir. Veriler Ki-kare Fisher's Exact testi ile SPSS'de analiz edilerek değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların ortalama olarak 4.7 yıldır Türkiye'dedirler. Bunların %73.8'inin sürekli bir işi olmayıp, %40,3'ü tarımda çalışırken, %59,7'si hem tarım ve hem de bulabildikleri diğer işlerde çalışmaktadır. Katılımcıların %19,0'ı başka iş olmadığından, %14,8'i dil probleminin az olmasından, %13,2'si öğrenmenin kolay olduğundan, %14,8'i işi bulmanın kolay olmasından ve %38,2'si ise önceden bildiklerinden dolayı tarımda çalıştığını belirtmiştir. Bunların %39,2'si bitkisel üretimde, %22,9'u hayvansal üretimde, %21,3'ü her ikisinde, %16,6'sı ise seracılıkta çalışmaktadır. Katılımcıların %36,1'i tarımda çalışmayı, koşullar zor ve ücreti az olarak tanımlamışlardır. Katılımcıların %22,6'sı tarımda çalışmaktan memnun değilken, %36,4'ü memnun ve %41,0'ı ise kısmen memnundur.
Özet (Çeviri)
Immigration is one of the most important problems globally since the beginning of human history. The concept of migration also includes concepts such as refugees, migrants, those under temporary protection, and asylum seekers. The events began in 2011 in the city of Daraa in Syria, after the extreme brutality of the Syrian regime in the civil war began, millions of Syrians, including Turkey, in particular, have been forced to emigrate to many countries. This thesis aims to determine the job satisfaction of the Syrian refugees working in agriculture who living in Şanlıurfa and to analyze the factors affecting them. In this context, the literature review was carried out primarily and the place of Syrian refugees in the labor market and the way they took part in agricultural activities were determined. Later, among the Syrian refugees working in agricultural activities in Şanlıurfa and those selected by a simple random sampling method, questionnaires were conducted between September 2019 and March 2020 through face-to-face interviews. The sample volume was determined with a 95% confidence limit and a 5% margin of error, and 385 surveys were conducted. In the surveys, after the questions that will determine the socio-economic structure of the participants, which agricultural areas they work in, the difficulties and problems they encounter are identified. The data were analyzed and interpreted in SPSS by Chi-square Fisher's Exact test. According to the obtained results as the average of the participants is located in Turkey 4.7 years. 73.8% of them do not have a permanent job, 40.3% work in agriculture, 59.7% work in agriculture, and other jobs they can find. Since 19.0% of the participants have no other jobs, 14.8% of them have low language problems, 13.2% are easy to learn, 14.8% is easy to find a job and 38.2% are stated that they worked in agriculture because they knew beforehand. 39.2% of them work in plant production, 22.9% in animal production, 21.3% in both, and 16.6% in the greenhouse. 36.1% of the participants defined working in agriculture as difficult conditions with low wages. While 22.6% of the participants are not satisfied with working in agriculture, 36.4% are satisfied and 41.0% are partially satisfied.