Hedonik tüketimin nedenleri üzerine bir araştırma
An investigation on the reasons of hedonic consumption
- Tez No: 186728
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVTAP ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüz pazarlama anlayışında tüketici ön plana çıkmış, tüketici ihtiyaç veisteklerinin tespit edilmesi oldukça önem kazanmıştır. İşletmelerin pazarlamafaaliyetlerinin arzu edilen sonuçlara ulaşması için tüketicilerin davranışlarınınincelenmesi ve analiz edilmesi zorunluluk haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucutüketicilerin, sorunlarına maksimum faydayı bulmaya çalışan rasyonel problemçözücülerden daha farklı boyut ve özellikleri olduğu kabul edilmiştir. Tüketiciler sadeceihtiyaçlarını gidermek için alışveriş yapmamakta aynı zamanda, tüketim deneyimindenhaz almaya çalışmaktadırlar. Bu da hedonik tüketim davranışını inceleme ihtiyacını ortayaçıkarmıştır.Bu tez çalışmasının teorik bölümünde tüketici davranışları, satın alma karar sürecive hedonik tüketim hakkındaki bilgilere değinilmiştir. Bu teorik çerçeveden hareketleİstanbul'un çeşitli semtlerinde yaşayan tüketiciler arasında bir anket çalışması yapılmıştır.Önce cevaplayıcıların hedonik tüketime yönelme nedenleri tespit edilmiş ve daha sonrabu nedenlerle hedonik tüketim davranışı ve demografik faktörler arasındaki ilişkiincelenmiştir. Anket sonuçlarına göre demografik özellikler ile hedonik tüketim nedenlerive hedonik tüketim davranışının ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s marketing understanding, determination of consumer needs becameextremely important. In order to improve the marketing activities of the businesses to thedesired levels, the behavior or the consumers must be examined and analysed. The resultsof the investigations indicate that, consumers have different dimensions and propertiesthan the rational problem solvers that try to find the maximum benefit to problems. Notonly consumer do shopping to meet their needs, but they also try to enjoy the shoppingexperience. This brought to light the need to examine the hedonic consumption behavior.In the theoric part of this thesis, consumer behavior, buying decision process andhedonic consumption are described. From this theoric perspective, a survey is made fromconsumers living in the various district of İstanbul. First, the reasons for the answerers toincline towards hedonic consumption is examined, and then the relationship betweenthese reasons and the hedonic consumption behavior and the demographic properties andthe hedonic consumption reasons and the hedonic consumption behavior are related.