Psikolojik harekat ve Mustafa Kemal Atatürk' ün Kurtuluş Savaşı'ında örnek uygulamaları
Pschological operations and Mustafa Kemal Atatürk's example exercises in liberation war
  1. Tez No: 186736
  2. Yazar: HÜSEYİN GÜLNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMİN YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Barış ve savaş dönemlerinde başarısı kanıtlanmış olan Psikolojik harekât,insanlık tarihi içerisinde çok eski zamanlardan beri kullanılan fakat önemini yeniyeni kavradığımız silahlardan biri olmuştur.Uluslararası ilişkilerde güç ve rekabet mücadelesinde kullanılan araçlar,diplomasi, ticaret ve savaştır. Fakat milyonlarca insanın yaşamına, telafi edilmesi zoryıkımlara sebep olan iki dünya savaşını yaşayan XX. yy.ın, güç ve rekabetmücadelesi için diplomasi ve ticaretin yeterli olmadığı, savaşın ise bütün insanlığınyok olmasına sebep olacağı gerçeği karşısında, üçüncü bir araç ortaya çıkarılmış vehemen hemen bütün devletlerce kamu hizmeti niteliğine kavuşturularak açık veyaörtülü bir şekilde örgütlendirilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Bu araç, Psikolojikharekâttır.Psikolojik harekâtı tanımlamadan önce psikolojik savaşı tanımlamakgerekmektedir. Psikolojik savaşı bir devletin ve devletler topluluğunun, bir devletveya devletler grubu üzerinde ulusal menfaatlerini gerçekleştirmek üzere o ülkedeveya başka ülkelerde seçtiği hedef kitlelerin (dost, düşman ve tarafsız) duygudüşünce tutum ve davranışlarını kendi amaçları doğrultusunda değiştirmek amacıyla,siyasi, askeri, ekonomik, sosyolojik, ideolojik ve teknolojik alanda yaptığı faaliyetlerolarak tanımlayabiliriz. Bu tanım esas alındığında, psikolojik harekât psikolojiksavaşın bir veya birden fazla alanında yapılan operasyonudur.Bir silah olarak Psikolojik Harekâtın önemi, ölümcül olmamasındankaynaklanmaktadır.İnsanlara fiziki olarak zarar vermeyen, onu yıldırarak, tehdit ederek, icabındataviz vermek sureti ile sinirlerini tahrip ederek, endişe ve huzursuzluk yaratarak vebuna benzer muhtelif usul, yol ve vasıtalarla savaş dışı bırakan psikolojik harekâtınen önemli unsuru da propagandadır.Propaganda, kitle iletişim araçlarının kullanımının yaygınlaşmasına paralelolarak diplomatik, ekonomik ve askeri yaptırımlarla birlikte sıkça kullanılan biryöntem olarak siyasal süreçteki yerini almıştır. Bugün dünyadaki çoğu ülkede vebilhassa gelişmiş batı ülkelerinde propaganda ile ilgili özel teşkilatlar kurulmuş,bütçeden büyük kaynaklar ayrılmıştır. Günümüzde insanların düşüncelerinideğiştirmek ve bu yolla dış politikalar üzerinde kendi ulusal çıkarları doğrultusundadoğrudan etki uyandırmayı amaçlayan propaganda faaliyetleri, devletler tarafındanetkin olarak kullanılmaktadır. ?Propaganda, siyasi mücadelelerinin başladığı devirlebirlikte başlamıştır? demek gerçekçi bir yaklaşım tarzı olacaktır.Türk ve dünya tarihi, savaş içerisinde psikolojinin önemini ortaya koyanörneklerle doludur.Mustafa Kemal ATATÜRK savaşmaktan bıkmış, elindeki her şeyinikaybetmiş Türk ulusunu, özgürlüğünü yitirmemesi için, öncelikle savaşmasıgerektiğine inandırmış, daha sonra da her türlü imkânı kullanarak Kurtuluş Savaşı'nıkazanmasını sağlamıştır. Bu mücadele esnasında savaşın psikolojik yönünüunutmamış, psikolojik harekât yöntemlerinin en iyi uygulayıcılarından biri olmuştur.
Özet (Çeviri)
Although used throughout the history of humankind since ancient times, wehave just recently come to grasp the importance of something that has proved itselfin times of war and peace: psychological operation.Diplomacy, commerce and war are the means used for power and competitivestruggle in international relations. However, having gone through two world warsresulting in hard to offset destruction in the lives of millions of people in our century,and facing the reality that diplomacy and trade are not sufficient means for thestruggle of power and competition, and after understanding that war will result in thetotal annihilation of humankind, a third instrument has been devised and put into use,organized either openly or secretly, after being turned into a public service attributeby nearly all states. This instrument is Psychological operation.Prior to defining psychological operation, a definition of psychologicalwarfare has to be made. We can define Psychological warfare as social, military,economic, social, ideological and technological activities that a state or a communityof states undertake to achieve national interests, with the purpose of changing thefeeling, thought, approach and behaviors of target masses (ally, enemy and neutral)in itself or other states. Based on this description, psychological operation can bedefined as one or more operations carried out in the areas of psychological warfare.The importance of Psychological operation is that it is not lethal.One of the most important aspects of psychological operations is Propaganda.It physically does not harm people, and disables them from warfare with the use ofintimidation, threat, demoralization through concession, creation of anxiety anddiscomfort in addition to various other procedures, ways and tools.In parallel to the spread of the use of mass media, propaganda is taking itsplace in the political process as a frequently used method beside diplomatic,economic, and military sanctions. Today in most countries, especially in developedwestern nations, special organizations are established and large parts of budgets areset aside for propaganda. Activities that aim to change public opinion, thereforedirectly affecting foreign policy in favor of national interests, are being affectivelyused by these states. A realistic approach would be: ?Propaganda has started with theera of political struggle.?Turkish and world history are full of examplesdemonstrating the importance of psychology during times of war.Mustafa Kemal Ataturk had to convince the nation - which was tired of warand had lost everything - that it first had to fight, and then had to win the War ofIndependence to avoid captivity. During this struggle, he did not forget thepsychological aspect of warfare and was one of the best implementers ofpsychological operation methods.