Türkiye İsrail ticari ilişkileri
Turkey Israel commercial relations
  1. Tez No: 186735
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Coğrafyası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Ortadoğu Coğrafyasında yaşanan gelişmelerden paylarını her dönem fazlasıylaalan iki ülke İsrail ve Türkiye. İki ülke arasındaki yakınlaşma ve uzaklaşma dönemlerisadece politik alandaki etkileri ile sınırlı kalmamış aynı zamanda bu durum iki ülkearasındaki ticareti de yoğun bir etki altında bırakmıştır. Çalışmamızda iki ülke arasında55 yılda yaşanmış olan ticari ilişkilerin bölüm düzeyinde değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu değerlendirme esnasında yeri geldikçe bölüm içerisinde hangi ürünlerin öne çıktığı,hangi ürünlerde süreklilik olduğu vurgulanmakla beraber; aynı zamanda bu durumuortaya çıkaran gerekçelere de yer verilmiştir.Ticaret insan yaşamının vazgeçilmez temel ekonomik faaliyet alanlarından bir tanesi,bu durumun ülkeler için geçerliliği göz önüne alındığında dış ticaretin ülke gelirkaynakları içindeki önemi daha da artmaktadır. İki ülke arasındaki dış ticaret ilişkisiniülkemiz ekonomisine katkısını değerli kılabilmek için göz önünde bulundurulmasıgereken can alıcı bazı noktalar söz konusudur. İsrail'in pazar talebi ve bu talepte yaşanandeğişim en başta gelir. Ülkenin gerek ulus üstü kuruluşlarla yapmış olduğu anlaşmalar,gerek çeşitli ülkelerle yapmış olduğu ikili anlaşmalar neticesinde dünyanın sayılıülkelerinde eşine az rastlanır bir ayrıcalıklı pozisyon kazanmış ve gerekse pek çok alandaileri teknoloji çalışmaları ile ARGE etkinlikleri ülkenin pozitif yönleri olup gelecekteüzerinde önemle durulması gereken noktalardır. Bu noktalar göz önünde bulundurularakoluşturulacak Ülke ile dış ticaret politikamız ülke ile olan dış ticaretimizde karlılığındevamlılığı açısından belirleyici olacağı kuşkusuzdur.Bu çalışmada bahsettiğimiz gaye etrafında neler yapılabileceği ve yaşanan ticari sürecinözellikleri ile dile getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Isreal and Turkey are the ones which get their share eachterm abundantly from thedevelopments taken place in the middle east geography. The closeness and distanceperiod between two countries are not only confined to the effects in the political field butalso influenced the commerce between two countries intensively. İn our reseach, theevoluations as to the commercial relations in a 55 years time between two countries havebeen made in a sctional level. During this evoluation process, when it is neccessary, it isemphasized about which products have become prior or which products have had thestability in the section as well as dealing with the reasons arising from this sitaution.Commerce is of the basic vital economical activity fields of the human life andwhen the volidity of this situation for the countries taken into consideration, theimportance of external commerce in the country?s income supplies have been for moreimportant.İn order to be able to evaluate the external commercial relation between twocountries valuable , the contribution to our country?s economys there are some spotpoints that have to be taken into consideration. Isreal?s market demand and the changethat has taken place about this demand comes the first. As a consequence of the treatythat the country at issue have made with both ultra nationals establishments and bilateraltreaties that have been made wih various countries, the country has gained anuncomporible, privileged position and also the technological studies in a lot of fields,SEDE activities are country?s positive sides, the points we will have to pay a lot ofattention in the future. Our external commercial policy which will be formed by takingthese points into consideration, it is undoubtyul that in terms of the stability of the profit,it will be discriminitive in our external commerce with the country.İn this research, it is tried to be ultered about what can be done relating thementioned goals and the features of the commercial process that is stil being lived in.