Avrupa Birliği'nde esnek bütünleşme modeli ve Türkiye açısından Avrupa Güvenlik ve Savunma politikası boyutundan incelenmesi
Flexible integration in the European Union and its study on European Security and defence policy from Turkey's perspective
  1. Tez No: 186819
  2. Yazar: ABDULBAKİ KAVUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Uluslararası sistemde görülen bütünleşme hareketlerinin enbaşarılılarından biri olan Avrupa Birliğinin, ortak pazardan tek pazara, ekonomikve parasal birlikten siyasal birliğe uzanan bütünleşme sürecini ?EsnekBütünleşme? ile açıklamak mümkündür.Esnek Bütünleşme; daha derin bütünleşme yolunda irade birliği sağlamışülkelerin, belirledikleri alanlarda, AB çatısı altında daha yakın işbirliğine devamederek bütünleşmelerine olanak sağlanırken, bu işbirliği alanlarına başlangıçtakatılmayan veya katılamayan ülkenin, arzu ettiği ya da gerekli koşulları yerinegetirdiği anda ileri aşamada bütünleşmiş ülkelere katılarak, Birlik genelindebütünleşmenin devamlılığının sağlanmasıdır.AB'nin siyasi alanda bütünleşmesinin en önemli aşamalarından birini ABAnayasal Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi oluşturacaktır. Anayasal Antlaşmayadahil edilen ?Güçlendirilmiş şbirliği? ve ?Daimi Yapılandırılmış şbirliği? yoluylaisteyen ülkelerin daha ileri bir bütünleşmeye gidebilmeleri, mümkün halegelmiştir.Türkiye'nin kendi inisiyatifi dışında şekillenmekte olan AB güvenlik vesavunma yapılanmasına müdahil olabilmek için desteklemek, aynı zamanda daAvrupa savunması için esas teşkilat olarak gördüğü NATO'nun birincilkonumunu korumak ikilemi ile karşı karşıyadır.Esnek Bütünleşme, ucu açık müzakere sürecine başlayan Türkiye için,dışlanma endişesi taşıdığı Avrupa güvenlik ve savunmasına müdahil olmasınave böylece AGSP boyutunda bütünleşme halkalarına dahil olabilme fırsatısağlarken; güvenlik ve savunma konularında 50 yıl boyunca birinci sınıf ülkeiken, Malta ve GKRY'nin tam üye olduğu bir teşkilata ikinci, hatta üçüncü sınıfülke olarak girmek gibi tehlikeli sonuçla karşı karşıya bırakmak riski detaşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The process of integration of European Union, which is the mostsuccessful integrationist movement in the world, could be well described with theterm of ?Flexible Integration?.The Flexible Integration is carrying out the continuity of integration withinthe scope of Union; while providing closer cooperation opportunity under the EUumbrella for the countries who have common will on the way for a deeperintegration in the field determined by themselves; and providing for the countrieswho did not or could not participate in those cooperation fields, the possibilityjoining the integrated countries at the further stages, when she fulfills the criteria.One of the most significant stages of EU?s political integration will be theentry into force of the ?Treaty Establishing a Constitution for Europe?. With theinclusion of ?Enhanced Cooperation? and ?Permanent Structured Cooperation?into the Constitutional Treaty, it is now possible for the willing countries to moveahead for the further integration.Turkey is confronted with a dilemma to support the framing of EU securityand defence structure, which is being formed beyond her initiative, in order to beinvolved in it; and to keep NATO?s role as a first choice in Europe?s defence.Flexible integration provides the possibility for Turkey to be involved inEuropean security and defence on which Turkey feels concern about exclusion.On the other hand, flexible integration could make Turkey, who is first classcountry in security and defence fields during 50 years, confronted with a result tobe a second, even third class country in EU, where Cyprus and Malta are fullmembers.