Ahmet Mithat Efendi'nin eserlerinde dini ve toplumsal temalar
The religious and social themes in the works of Ahmet Mithat Efendi
  1. Tez No: 186897
  2. Yazar: KEMAL COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
?Ahmet Mithat Efendi'nin Eserlerinde Dini Ve Toplumsal Temalar? isimlitezimiz giriş kısmı ile beraber üç bölümden oluşmaktadır.Giriş kısmında; araştırmanın konusu, amacı ve yöntemi hakkında bilgiverilmiştir.Birinci bölümde; tez ile ilgili kavramsal çerçeve oluşturulmuştur.kinci bölümde; Ahmet Mithat Efendi'nin hayatı ve yaşadığı dönemhakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde; Ahmet Mithat Efendi'nin ilahiyat konularına bakışı,Osmanlı devletinin son yüzyılında karşılaştığı dini ve toplumsal problemler veAhmet Mithat'ın bu problemlere getirdiği çözüm önerileri ve medeniyet anlayışıincelenmiştir.Bu tezimiz sonuç ve bibliyografya kısmıyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
Our thesis called ?The Religious And Social Themes n The Works OfAhmet Mithat Efendi? consists of introduction part and three parts.n the introduction part; there is some information about research?s topic, aimand method.n the first part; conceptual frame about the thesis has been composed.n the second part; there is some information about Ahmet Mithat Efendi?slife and period that he has lived.n the thirth part; Ahmet Mithat Efendi?s view of theology matters, thereligious and social problems that Otoman Empire encountered in its last century andAhmet Mithat?s solution methods to problems and understanding of civilization hasbeen analyzed.The research has been ended with result and bibliography parts.