Batıdan İslâma yönelik yapılan tenkitler karşısında Ahmet Midhat Efendi'nin müdafaaları
Ahmet Midhat Efendi's defence in the face of the western critics against Islam
  1. Tez No: 451486
  2. Yazar: FİRDEVS ESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ahmet Midhat Efendi, kendine özgü bir tarz ve yöntemle kırk yılı aşkın bir süre verimli bir şekilde edebiyat ve düşünce dünyasında bulunmuş, zengin bir külliyat oluşturmuştur. Birçok türde eser kaleme alması ve dönemine ait toplumsal konuların neredeyse tümüyle ilgilenmesi, çeşitli disiplinler altında incelenmesine olanak tanımıştır. Eserleri ve fikirleri edebiyat, ilahiyat, psikoloji, felsefe ve siyasal bilimler gibi sosyal bilimlerin birçok disiplinine malzeme teşkil etmiş olması sebebiyle oldukça zengin bir literatürün oluşmasını sağlamıştır. Bilhassa son yıllarda artan bir ilgiye mazhar olan yazarın eserlerinin büyük bir kısmı da yeni yazıya aktarılmak suretiyle yeniden yayımlanmaktadır. Bu çalışmada üzerinde durmayı amaçladığımız husus, onun İslâm tarihi ve medeniyetine ait değerlerin savunusu ve muhafazası yönündeki çabası üzerine olacaktır. Bunun yanında XIX. yüzyılda oryantalizmin propagandasına karşı mevzi alışı, İslâm dinine yönelik Batılı ithamlara karşı İslâm dinini müdafaası ve Batılılaşma karşısında Müslüman kimliğinin korunmasına yönelik savunmacı yaklaşımları incelememizin konusudur. Yazarın edebi eserlerinde de eğitici misyonunu kullanarak bu konuları geniş biçimde ele almış olmasından dolayı bu eserler de başvuru kaynağımız olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Midhat Efendi had been in the world of literature and thought with his unique style and method for over forty years and produced abundant publications.As a result of his writing in many different genres and addressing almost all of the social matters in his time, it is possible to study about him within various disciplines. His works and thoughts that provide material to many fields as literature, theology, psychology, philosophy and public administration contributed to the development of a rich literature. A considerable part of his works which have attracted increasing attention especially in recent years are being Latinized and republished. The subject matter of this study is his effort in defending and preserving the values of Islamic history and civilization. Besides, his position against the black propaganda of orientalism in the 19th century and his defensive approaches in advocating Islam in the face of the accusations and preserving Muslim identity against westernization are also among the subjects to be mentioned in this study. His studies in which the author widely discussed these subjects through his educational mission will be our references.