Otomobil pazarında tüketici davranışları: Satın alma kararlarını etkileyen faktörlerin tespitine yönelik ampirik bir araştırma
Behaviour of consumer effectial factori of Consumer behaviour: Socieal, culturel, private factori elements of consumer decision about the buying a car and also effects of advertisement on their decision
- Tez No: 186917
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TOLUNGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmada, tüketici davranışları, tüketici davranışlarına etki eden faktörler: psikolojik, sosyo-kültürel, kişisel faktörler, otomobil satın almada tüketici kararlarını belirleyen faktörler ve verilenkararlara reklamların etkisi konuları incelenmiştir. Ayrıca, Ankara'da Merkez Bankasında çalışan 105otomobil sahibi ile anket yapılmıştır.Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre tüketicilerin otomobillerini satın alırken dikkat ettiğiözellikler sırasıyla; marka, ekonomik olması, kalite, dayanıklılık, teknik üstünlük taşıması, konfor, ödemekolaylığı, yedek parça bulunabilirliği, yedek parça fiyatı, kampanya olanağı, kredi alma olanağı ve servishizmetleri gelmektedir.Araştırma sonuçlarından satın alma kararında reklamların etkisi sonuncu sıradadır. Tüketicileresadece reklam yapılarak ya da fiyat indirilerek bir ürünün satılamayacağı aynı zamanda onun ihtiyaçları,beklentileri, demografik özellikleri, içinde yaşadığı kültür, yaşam stili gibi birçok değişkenin de dikkatealınması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. İşletmelerin satış öncesi ve sonrası stratejileri bunun üzerinekurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this research, behaviour of consumer effectial factori of consumer behaviour: socieal, culturel,private factori elements of consumer decision about the buying a car and also effects of advertisement ontheir decision. . In addition this subjects, on guestionarire is applied to the 105 car owners who works ofCentral Bank.In accordance with this research result, consumer take into considarative belows when they buy acar; model, prize, guality, technical performance, comfort, payment canalitior, aveilable of spare parts,prize of spare, special sell candition, financiol credit condition and last one service. Advertisement is thelast effects in this result. Any product shall not bel sell to the customer by only giving advertisement orprize discount. In this regarel, life style, culture, de demografic condition, mishers, their reeds, should betaken into considenato strotegy of sellers shall be established on this subjects.