Kurumsal kimlik oluşumunda güven faktörü ve Türk Silahlı Kuvvetleri örneği
Trust factor for formation of corporate identity and Turkish Armed Forces model
  1. Tez No: 186918
  2. Yazar: ERDAL DİNÇER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Üretim amaçlı firmaların artışına bağlı olarak özellikle müşteri odaklıpazarlama stratejilerinin uygulandığı kinci Dünya Savaşı sonrası dönemde,kurum kuruluş ve örgütler için? tanınırlık? ve ?güven? oluşturmanın daha daönem kazandığı değerlendirilmektedir. Bu önem, kuruluş ve örgütleri?güvenilir bir kimlik oluşturma? ve hedef kitlelerde olumlu imaj yaratmayayöneltmiştir. Bu yönelme kurumsal kimlik oluşumunun önemini de artırmıştır.Neden ne olursa olsun günümüz rekabet ortamında güvenilir bir kurumsalkimlik oluşumu gereklidir. Ancak bu çalışma planlı, bilinçli ve sistemli olarakhazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Oluşturulacak veya geliştirilecek olan kurumkültürü zemininde; kurumsal tasarım, kurumsal davranış, kurumsal iletişim vekuruluş felsefesini belirleyen esasların geliştirilmesi kurum kimliğinin başarısınıda belirleyecektir. Kuruma duyulan güven seviyesinin gelişmesi de doğalolarak kurum imajını iyi yönde geliştirecektir.Kurum kimliğinin oluşturulması, halkla ilişkiler uygulamalarının en genişfaaliyet sahalarından biri olarak kabul edilebilir. Çünkü kurum kimliği,organizasyonun bütün görünümlerini kapsamakta ve iletişimin bütünfonksiyonlarını içermektedir. Bu yüzden kurum kimliği kavramı temelindehalkla ilişkiler uygulamalarının bilinmesi ve uygulanması önemli görülmektedir(Frank JEFKINS'ten çeviren Aydemir OKAY,1995: 1). Özellikle güvenilir kimlikoluşumu için kurumsal kimlik unsurlarının hedef kitleye iletilmesi ve bir imajoluşturulması amacıyla kullanılacak esas yöntem halkla ilişkiler uygulamalarıolacaktır. Belirtilen önemi dikkate alınarak, kurum kimliği oluşumuna ilişkin
Özet (Çeviri)
It is evaluated that establishing recognition and confidence gainedimportance for associations, corporations and organizations in the periodafter Second World War, in which customer oriented marketing strategieswere applied depending on the increase in the number of firms forproduction. This importance made the corporations and organizations build areliable identity and cultivate a positive image on the minds of target market.This trend increased the importance of corporation idenitity formation.Whatever the reason, it is important to establish a reliable corporateidentity in the current competitive environment. But this study has to beprepared and applied in a planned, conscious and systematic manner. On thebase of corporation culture that will be established or developed, the cultivationof the essentials, which determine corporate design, corporate behavior,corporate communication and corporate philosophy, will indicate the successof corporation identity. Naturally, enhancement in the level of firm reliability willimprove the corporate image.Establishment of corporation identity is accepted as one of the widestactivity areas of public relations applications, since it contains all aspects oforganization and all functions of communication. Hence, consideration andpractice of public relations applications on the base of corporate identityconcept are important (Translated from Frank JEFKINS by Aydemir OKAY,1995:1). Public relations applications will be the main method, which will beapplied to communicate the elements of corporational identity to the targetmarket and to cultivate an image, especially for the establishment of arealiable identity. Taking the mentioned importance of public relations concept,which is the main activity area of the process related with the establihment ofcorporate identity, into consideration it is useful to analyze public relationsconcept at this step.Emerging from the idea that the selection of ?Turkish Armed Forces?as the most reliable corporation is not a coincidence, which is the result ofpublic researches, which were applied on samples with different socio-demographic attributes and which were supported by different universities andpublic research organizations in 2000s, it can be concluded that TurkishArmed Forces is a reliable corporation.According to these results, it seems possible that the corporations towhich outcomes, which are gained as a result of the analysis of corporationidentity elements of a corporation or an organization, are applied will also bereliable.