Caferilerde dini ve sosyal hayat (Ankara Keçiören örneği)
The religious and social life in caferies (For example Ankara Keçiören)
- Tez No: 186926
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalısma dinden dogan dini bir grup olan Caferileri konu edinmektedir.Caferi mezhebi, imamlara inanmayı imanın sartlarından biri olarak görürler. Onlaritikat, ibadet ve muamelatta Imam Cafer es-Sadık'ın görüslerini kabul ederler.Onlara göre, Cafer es-Sadık imamların en büyügü ve özellikle Sii fıkhını veitikadının kurucusudur. Bundan dolayı da kendilerinden bir mezhep olarakbahsederlerken Caferiyye ismini kullanmaktadırlar.Iran, Azerbaycan ve Afganistan basta olmak üzere dünyada bir çok ülkedebulunan Caferilere ülkemizde de rastlanmaktadır. Azeri kökenli olan TürkiyeCaferileri genellikle Kars ve Igdır illerinden diger sehirlere göç etmislerdir. Istanbul,Ankara ve Izmir gibi büyük sehirlere yerlesen Türkiye Caferilerin total nüfuslarıylailgili herhangi bir çalısma bulunmamaktadır. Bundan dolayı da Caferi nüfus ile ilgilifarklı rakamlar dile getirilmektedir. Caferilere ait bazı internet sitelerinde 3 milyonnüfustan söz edilirken, bazı arastırmalarda bu sayı 1- 1,5 milyon olarakverilmektedir. Bu çalısmanın arastırma alanında ise yaklasık olarak 4.500 bin Caferinüfus bulunmaktadır.Caferilerin dini ve sosyal hayatıyla ilgili olan arastırma giris ve üç bölümdenolusmaktadır. Giris kısmında arastırmanın konusu, amacı ve önemi, sayıltı vedenenceleri, kapsam ve sınırlılıkları ve yöntemi ile ilgili konular üzerindedurulmustur. Birinci bölümde grup, sosyal grup, sosyal ve dini grupların çesitleri veözellikleri, mezhep ve Caferi mezhebi, Caferilerde inanç esasları, Caferilerde ibadethayatı gibi konularda bilgiler verilmistir. Ikinci bölümde alan arastırmasından eldeedilen veriler dogrultusunda, analizler yapılarak yorumlarda bulunulmustur. Üçüncübölümde de arastırmanın sonuçlarına yer verilmistir
Özet (Çeviri)
This study instructs us about the caferies that is a religious group. The cafericult accepts the belief to imams one of the fundamantel of religion. They accept thesight of Imam Cafer es- Sadık on religion,? To them, Cafer es-Sadık is the greatestof the Imams and he is the founder of ? So they use the name ?Caferiyye? whilethey talk about themselves to be one cult.The Caferies can be seen in our territory too but great majority of Caferieslive in Iran, Azerbaycan, and Apghanıstan? The turkısh Caferies that arederivational of Azeri have generally passed away from Kars and Igdır to othertowns.There hasnt been any study yet about the total population of turkısh Caferiesthat live in big towns like Istanbul, Ankara, and Izmir.Because of that vey diffrentdiggets are told about the Caferi population. Some of the internet sites that belong toCaferies referances 3 million people , on the other way some investigationsreferances 1-1,5 million people.There are almost 4,500 Caferi at the investigationarea of this study.The study that is about the solemn and social life of Caferies consists ofadmission and three parts.In admission part it is told about the topic of investigation,the purpose and significance of invetigation, the counts and hypothesis ofinvestigation,the kapsam and sınırlılık of invetigation,and method of investigation.Infirst part the information are given about group, social group, the varies and featuresof social and solemn groups, cult and Caferi cult, the fundamental of religion inCaferies and the life of worship in Caferies. In second part ?In thırd part theconsequence of investigation is told.