Çorakyerler (Çankırı) rhinocerotidae (Mammalia) buluntularının değerlendirilmesi
Rhinocerotide (Mammalia) from Çorakyerler (Çankırı) description and analysis
  1. Tez No: 186925
  2. Yazar: CESUR PEHLEVAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Coğrafya, Zooloji, Anthropology, Geography, Zoology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, Geç Miyosen döneme tarihlendirilen Çorakyerler lokalitesinden eldeedilen gergedan fosilleri incelenmiştir. Bu fosillerin taksonomik olarak hangi cins ve türeait olduklarını anlamak için morfolojik ve morfometrik çalışmalar yapılmıştır. Buna göreRhinocerotidea üst ailesinin Ceratotherium, Acerorhinus ve Chilotherium cinslerine ait üçtür tanımlanmıştır. Bu türler Ceratotherium neumayri, Chilotherium kowalevskii veAcerorhinus sp.'dir.Şimdiye kadar yapılan kazılardan 267 adet gergedan fosili elde edilmiştir.Chilotherium kowalevskii 199 buluntu ile en fazla bulunan gergedan türüdür ve minimumbirey sayısı 23 olarak hesaplanmıştır. Bu türü 66 örnek ile Ceratotherium neumayri takipeder ve en az yedi birey saptanmıştır, ayrıca sadece iki bireyle temsil edilen Acerorhinus sp.türüne ait iki örnek bulunmuştur.Çorakyerler lokalitesinin faunası, yarı ağaçlık ve açık alanları karakterizeetmektedir. Büyük boyutlu, C. neumayri ve orta büyüklükteki Ch. kowalevskii veAcerorhinus sp. türleri görece hipsodonttur ve Çorakyerler'in paleoekolojik ortamınıyansıtmaktadırlar. Paleomagnetizma analizleri sonucu MN12 biyozonuna tarihlendirilen(Kaymakçı ve diğ., 2001) Çorakyerler lokalitesinin faunal analizleri ve korelasyonu dabenzer bir tarihi işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fossils of Rhinocerotidae from the Late Miocene (MN12) locality ofÇorakyerler, Turkey, are examined. Morphological and morphometric analyses areundertaken to determine taxonomic affinities. Three species belonging to three genera aredescribed. These are Ceratotherium neumayri, Chilotherium kowalevskii and Acerorhinussp..Two hundered and sixty seven rhino fossil specimens have been recovered fromexcavation efforts up to this point (2005). Chilotherium kowalevskii is the most commonspecies of rhinoceros with 199 specimens and a minimum number of individuals (MNI) of23. Ceratotherium neumayri follows it with 66 specimens representing at least sevenindividuals. Finally, only two specimens of Acerorhinus sp. are present (MNI = 2).The fauna of Çorakyerler suggests open and semiforested paleoenvironments.Large-bodied C. neumayri and intermediately-sized Ch. kowalevskii and Acerorhinus sp.are relatively hypsodont species, further suggesting an open environment for Çorakyeler.Previous paleomagnetic analyses date the Çorakyerler fauna to the MN12 biozone(Kaymakci et al. 2001), confirming biochronological esimates based on faunal analysesand correlation.