Üsküp ve çevresinde ölümle ilgili inanç ve uygulamalar
Believes and practices concerning death in Skopje and its environment
  1. Tez No: 186928
  2. Yazar: MURTEZA SULOOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HİKMET EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Üsküp, Makedonya'nın en eski şehri olmakla birlikte, içinde değişik kültüreve değişik inançlara sahip toplumları bulundurmaktadır. Bu nedenle ölümle ilgiliinanç ve uygulamaları araştırmak için bu bölge seçilmiştir.Araştırmamız, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte araştırmahakkında bilgi verilmekle birlikte, araştırmanın yapıldığı bölge tanıtılmayaamaçlanmıştır. Birinci bölümde Müslümanların ölüm ile ilgili inanç ve uygulamalarıdetaylı olarak dile getirilmiş, ikinci bölümde ise Hıristiyanların inanç veuygulamaları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde kıyaslama ve değerlendirme yapılarakiki toplumun arasında etkileşim ve farklılıklar aranmıştır. Sonuçta ise: Ulaşılanneticelere yer verilmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır.Tezimiz, Balkan milletlerinde ölüm ile ilgili inanç ve uygulamalarıkonusunda kıyaslamalı bir çalışma yapmak isteyen için güzel bir temeldir. Çünkü,araştırma esnasında Müslüman olan: Türk, Arnavut, Boşnak ve Romen ile Hıristiyanolan: Makedon, Ulah, Romen ve Sırpların da inanışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Skopje is the oldest city in Macedonia. Skopje has many cultures and beliefs.That is the reason we choice this area for our research for believes and practicesconcerning death.Our research consists of three parts and conclusion. In the introduction part,we are giving information for our research and our research area. In the first part weare giving detailed information about Muslims believes and practices concerningdeath. In the second part we are giving information about Christians believes andpractise. In the third part, we appreciate the two communities and compared theinfluence and difference between them. In the conclusion: There are the results ourresearch and appreciate.I believe our thesis, will be a good base for they who want to do comparativeresearcher for believes and practices concerning death in the Balkanian people. Itmeans along our research, we try to analyse Turks, Albanians, Bosnians and Romanswho are Muslims; and Macedonians, Vlahos, Romans and Serbians who areChristians.