Bankacılık'ta fiyatlandırma
Pricing in banking
- Tez No: 186929
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çalışmanın en önemli amacı, Türkiye'deki bankaların fiyatlandırmakararlarını etkileyen temel değişkenleri tespit etmek ve bu değişkenlerden enetkili olanlarını, ortaya çıkarmaktır.Çalışmanın ilk bölümünde, Fiyatlandırma Sorunu ve BankacılıkEndüstrisinde Fiyatlama konusu ele alınmıştır. Bu çerçevede, piyasa modelive fiyatın oluşumu üzerinde durulmuştur. Ayrıca, Asimetrik Bilgi konusununönemine değinilerek, bankacılık endüstrisinde, fiyatlandırma kararını etkileyenfaktörler, mikroekonomik ve makroekonomik faktörler açısındandeğerlendirilmiştir.İkinci bölümde, kredinin önemine değinilerek, maliyet temelli vemaliyete dayalı olmayan fiyatlama modelleri ele alınmış, kredifiyatlandırmasında, risk yönetiminin önemi üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde, Türk Bankacılık Sistemi'nin görünümü incelenmiş vekredi fiyatlandırmasını etkileyen yasal düzenlemeler belirtilmiştir. Yine bubölümde, ekonometrik yöntemlerle, TL kredi faiz oranlarının, en fazla hangideğişkenlerden etkilendiği ve TL kredi faizleri ile, bunları etkilediği varsayılandeğişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Ortayaçıkan sonuca göre, TL kredilere uygulanan faiz oranlarının en önemlibelirleyicileri, mevduat faiz oranlarının yanı sıra, bankalararası parapiyasasındaki faiz oranları ile hazine bonosu ve devlet tahvillerinin faizoranlarıdır.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study is to determine the basic factors whichaffecting pricing decisions of Turkish banks and to find out the most effectiveones.In the first chapter, the subject of pricing and it?s place ın BankingSystem is focused on. In that frame, market model and determination of priceis criticised. In addition, by giving importance on the subject of AsymmetricalInformation, the factors which affecting pricing decisions in Banking Systemare criticised on behalf of microecomic and macroeconomic factors.In the second chapter, by giving importance on credit, cost-biased andnon-cost-biased pricing models have been examined and it has been focusedon the importance of risk management.In the third chapter, panorama of Turkish Banking System is examinedand legal procedures which affecting pricing policies are expressed.Furthermore, by using econometric analysis, ıt has been analysed that, TLcredit interest rates are affected by which factors most and also ıt has beenattempted to determine that, ıf there is a causality relationship between TLcredit interest rates and factors which supposed to affect these rates.According to results, the most effective determinants of TL credit interest ratesare interest rates of deposits, interest rates of the interbank money market andinterest rates of bonds and T-Bills.