XVI. yüzyıl Osmanlı şenliklerinin siyasal boyutları ve gündelik hayata etkileri
The political dimensions of XVI. century Ottoman festivals and their effectson daily life
  1. Tez No: 186935
  2. Yazar: DERAY OCAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. MAHMUT ŞAKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tüm dünya ile birlikte Osmanlı Devleti'nde de bir takım değişimlerinsezinlenmeye başladığı bir yüzyıldır 16. yüzyıl. Osmanlı Devleti, en geniş sınırlarınabu yüzyılda ulaşmış, en görkemli şenliklerini bu yüzyılda kutlamıştır. OsmanlıDevleti'nin eğlence hayatında önemli bir yeri olan ?şenlikler?i incelerken, onusadece eğlence boyutuyla ele almaktan kaçındık. Çünkü Osmanlı şenlikleri,göründüğü gibi sırf bir eğlence aracı değildi. Şenliklerin ardında yatan neden, birevlilik ya da bir sünnet düğünü değil; çoğu kez siyasi bir gerekçeydi. Bu neden,kaybedilen bir savaş ya da sonuçsuz kalan bir sefer olabilirdi. Böylece şenlikler;Padişah'ın, içeride kendi halkına, dışarıda ise rakiplerine karşı sergilediği bir güçgösterisine dönüşüyordu. Bununla birlikte şenliklerin, sosyal, kültürel ve ekonomikhayata getirdiği canlılıkla da gündelik hayat üzerindeki etkisini önemli bir boyutataşımaktadır.
Özet (Çeviri)
16th Century is the century in which changes were started to be sensed in theOttoman Empire together with the world. The Ottoman Empire reached its mostextensive borders and celebrated its most spectacular festivals in this century. Whileanalyzing the festivals, we refrained from discussing them only from the view ofentertainment since the Ottoman festivals were not merely ways of entertainment, asthey seemed to be. The reasons behind the festivals were, more often than not,political rather than weddings or circumcision ceremonies. The reason could well bea battle lost or a campaign that was unsuccessful. Thus, the festivals became thedisplay of power for the Padishah against his own people in the country, and againsthis rivals abroad. Besides, the briskness the festivals brought in to the social, cultural,and economic life carries their effect on daily life to a significant dimension.