I. Dünya Savaşı'ndan günümüze Azerbaycan - Ermenistan ilişkileri
  1. Tez No: 186950
  2. Yazar: MAHIR GARIBOV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZMİ SÜSLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Sovyetler Birliği'nin parçalanması sürecinde Batı ve Rusya'dan almış olduğu destekleErmenistan, Azerbaycanlılara karşı büyük katliamlar gerçekleştirerek bir taraftan DağlıkKarabağ'ın tamamını, diğer taraftan Dağlık Karabağ'ın etrafında olan bölgeleri veAzerbaycan topraklarının yaklaşık %20'sini işgal etmiş, bölgeyi Ermenistan'a bağlayan birkoridor oluşturmuştur.Bu süreçte, yirmi bin Azerbaycanlı hayatını kaybederken yaklaşık otuz bin kişiyaralanmış, elli bin kişi sakat kalmış ve altmış altısıı çocuk olmak üzere beş bin yüz birAzerbaycanlı kayıp veya esir düşmüştür.Ermenilerin işgal ettiği Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ ve etraf bölgelerinin kayıtsızşartsız iâde edilmesi ile ilgili Birleşmiş Milletler Tehlikesizlik Konseyi'nin 30 Nisan 1993'te822, 24 Temmuz 1993'te 853, 15 Ekim 1993'te 874 ve 11 Kasım 1993 tarihinde kabul ettiği884 No'lu kararnameleri bugüne kadar yerine getirilmemiştir.Biz bu çalışmada I. Dünya Savaşı'ndan günümüze Azerbaycan-Ermenistanilişkilerinin tarihi gelişimini ve Dağlık Karabağ sorununun meydana çıkma sebepleriniinceledik, bu sorunun çözümü için her iki tarafın yararına olacak öneriler sunmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
During the collapsing period of the Soviet Union, Armenia while committing agenocide against Azerbaijanians by receiving a support from the West and Russia, it alsooccupied whole territory of Nagorno-Karabagh, attacked to the territories surroundingNagorno-Karabagh, occupied approximately 20% of Azerbaijan lands and established acorridor connecting Armenia.Through mentioned period while twenty thousand of Azerbaijanians lost their lives,approximately thirty thousand became injured, fifty thousand became disabled and fivethousand hundred Azerbaijani were lost or captured from which sixty six were children.To set free and return occupied Nagorno-Karabagh and its surroundings whichArmenia occupied, Security Council of the United Nations accepted resolutions 822?th in 30April 1993, 853?th in 24 July 1993, 874?th in 15 October 1993 and 884?th in 11 November1993 not to be carried out up to now.In this thesis we have analyzed historical development of Azerbaijani and Armenianrelations and the reasons of the Nagorno-Karabagh conflict from the World War I to thepresent and aimed to give suggestions for the benefit of both Azerbaijan and Armenia.