Üniversite öğrencilerinin tüketim kültüründeki değişmeler Çin/Uygur örneği
The social changing of university student in consumer culture, the sample of China and Uygur
  1. Tez No: 186977
  2. Yazar: ADİL YUSUF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÖZERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Veteriner Hekimliği, Sociology, International Relations, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Birinci bölüm, kendi içinde altı alt başlık içinde düzenlenmiş, araştırmaproblemi, problemini yaratan faktörleri, araştırmanın kavramsal çerçevesi,araştırmanın kurumsal yaklaşımları, araştırmanın yöntemi ve veri toplumuteknikleri incelenmiş ve yazılmıştır. Bu bağlamda ilk olarak araştırmanınproblemi betimlenmiştir. İkinci olarak, araştırmanın amacı ve önemibelirtilmiş, amacı gerçekleştirmeye yönelik amaç cümleleri belirlenmiştir.Üçüncü olarak, araştırma problemine etki eden faktörler iki başlık altında elealınmıştır; bunları: Küreselleşme ve küresel kültür; tüketim kültüründeyapısal dönüşümdür. Dördüncü olarak, araştırmanın kavramsal çerçevesitüketim, tüketim kültürü, yapılaşma ve değişme kavramları açıklanmış vetanımlanmıştır. Beşinci olarak, araştırmanın kuramsal yaklaşımları;yapısal-fonksiynel yaklaşım ve yapılaşma kurumu çerçevesinde yazılmıştır.Kurumlarla ilgili sosyal yapı ve sosyal değişme başlığı altında; sosyal yapı,sosyal değişme, sosyal etkileşim ve sosyal bütünleşme konularındaaçıklamalar getirilmiştir. Altıncı olarak da araştırmanın yöntemi ve veritoplama teknikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bağlamda, araştırmanınevren ve örneklemi, sayıltı ve sınırlılıkları belirlenmiştir.İkinci bölüm, Çin Toplumu ve Temel Tarihsel-Toplumsal Yapılanmabaşlığı altında ilk olarak; Çin Halk Cumhuriyetinde milliyetlerin Dağılımı veEtnolojik yapısı ele alınmış; ikinci olarak, Çin Halk Cumhuriyetinindemografik özellikleri; çoğunluk-azınlık ilişkileri içinde irdelenmiş; üçüncüolarak, Çin eğitim-öğretim sistemi hakkında bili verilmiş; dördüncü olarak,Çin Halk Cumhuriyetinde ?tüketim kültürü? hakkında genel bilgilerserinlenmiştir.Üçüncü bölüm, Uygur Toplumu ve Temel Tarihsel-Toplumsal Yapılarınabaşlığı altında ilk olarak, tarihte Uygur adı ve anlamı, ikinci olarak, Uygurtoplumunun Çin Toplumu işindeki yeni, üçüncü olarak, Uygur toplumundaeğitim ve öğretim, son olarak, Uygur toplumunda ?tüketim kültürü? de alınıpincelenmiştir.Dördüncü bölüm, Bulgular ve Analiz başlığı altında ilk olarak Uygunüniversite örencilerinin sosyodemografik özellikleri tablolar halindeaçıklanmış; ikinci olarak Uygur Üniversite öğrencilerinin ?tüketim tercihleri?frekans dağılımı ve çapraz tablo-anlamlılık-ilişkisi içinde açıklanıpsosyolojik olarak yorumlanmıştır; üçüncü olarak, Uygun Üniversiteöğrencilerinin kendileri ile ilgili farklı konularda yaşadıkları sorumlarFrekans dağılımı ve çapraz tablo-anlamlılık ilişkisi içinde incelenmiş veyorumlanmıştır. Dördüncü olarak, Uygur Üniversite öğrencilerinin değerdünyalarına yer verilmiş; ve son olarak da Uygur Üniversite Öğrencilerininçeşitli konulardaki görüşleri incelenmiş; Frekans dağılımı ve çapraztablo-anlamlılık-ilişki içinde incelemiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present research basically consists of four sections. While the first six sectionsinclude the problem and method of research; conceptual framework and approachestheoretical of research, discussions ,the information and mainly state of China and Uygursociety, application and an analysis of findings have been discussed, analyzed andinterpreted in section four under six main titles.Following is a summary of each individual section. In the first section that comprisesof the Introduction, problems and limitations related with the research have been mentioned.Next, both the purpose and the significance of the research have been highlighted. Then,research method and related data collection techniques have been stated and the technique ofinquiry has been selected. In accordance with the problem and the purpose of research, perpose sentence have been formed and both the content and sampling have been decided. Thefactor of the problems, it has been included globalization and global culture, consumerismculture. The conceptual of Consumerism, consumerism culture, structuration and changingwas interpreted in the conceptual framework of the research. the theoretical approach ofresearch was written in the framework theoretical of approach structural functionalismand the structural theoretical, Since the topic is heavily related with social structure, socialchange, social interaction and social integration was interpreted within their interrelationsof social structure and social change. Then, research method and related data collectiontechniques have been stated and the technique of inquiry has been selected. It has beendecided that a sampling of 100 Uygur university students should suffice. Basing on this,limitations to the research have been determined and key terms have been concluded.In Section Two, Since the topic is heavily related with the distribution and structure ofethnic of nationalities in the People?s Republic of China the Under the broader of chinasociety and the structural basic historical, Second, the demographic of characteristic, therelation of minority with majority, the education system and the consumerism of the Chinahave been mentioned have been mentioned Peoples Republic of China.