Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin kültürel uyum ve farklılıklarının tüketim tercihi ve satın alma niyetine etkisinin araştırılması
An investigation into the impact of cultural adaptation and differences on the consumption preferences and purchase intentions of international university students
  1. Tez No: 894621
  2. Yazar: ŞÜKRAN ERDAL AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nde öğrenim gören yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Türkiye'de tüketim tercihleri ve satın alma niyetleri üzerinde kültürel uyum ve kültürel farklılıklarının etkisini belirlemektir. Yabancı uyruklu üniversite öğrencilerinin Türkiyede'ki kültürel uyumları, kendi kişisel kültürlerini tanımlamaları ve kültür unsurlarının farklılığının Türkiyede'ki tüketim tercihleri ile satın alma niyetlerine etkisi, tam sayım yöntemi kullanılarak 623 öğrenciye online anket linki ile gönderilmiş, 330 öğrenciden alınan yanıtlarla, çoklu regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda yabancı uyruklu öğrencilerin kültürel uyum ölçümünde köken kültürlerinin tüketim tecihleri üzerinde etkili olduğunu ana akım kültürlerinin ise bu tercihleri etkilemediğini; satın alma niyetleri açısından ise hem köken hemde ana akım kültürleri tarafından etkilendiğini ortaya koymuştur. Ayrıca yabancı uyruklu öğrencilerin tüketim tercihi ve satın alma niyetlerinin kendi kişisel kültürlerini değerlendirmeleri bağlamında muhafazakârlık ve bağlantılılık boyutları tarafından etkilendiği, toplumculuk ve normatiflik açısından etkilenmediği sonucu ortaya çıkmıştır. Din, dil, mit ve efsaneler, gelenekler, töreler, sosyal değerler, milli değerler, maddi kültür unsurları olarak belirlenen köken kültürü unsurları ile Türkiye kültürünün unsurlarıyla olan farklılığına ilişkin değerlendirmelerinin, Türkiye'deki tüketim tercihleri ve satın alma niyetleri üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin kültürel unsurlarının Türkiye kültüründen farklılığı,“maddi kültür”unsurlarında satın alma niyetlerini negatif yönde etkilemektedir. Yabancı uyruklu öğrenciler için özellikle maddi kültür unsurlarında yerel ürünlerin değerini ve kalitesini vurgulayan tanıtım kampanyalarının düzenlenmesi, hem öğrencilerin bu ürünlere olan ilgisini artırabilecek hem de olumsuz satın alma niyetlerini olumluya çevirebilecektir. Pazarlama kampanyalarında kültürel çeşitlilik ve zenginliğin vurgulanması, tüketicilerin farklı kültürel geçmişlere sahip olmasına rağmen, ortak bir tüketim deneyimi oluşturabilmelerine katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to determine the impact of cultural adaptation and cultural differences on the consumption preferences and purchase intentions of foreign students studying at Niğde Ömer Halisdemir University in Turkey. The study investigates the cultural adaptation of these international students in Turkey, their identification with their personal cultures, and how the differences in cultural elements affect their consumption preferences and purchase intentions in Turkey. Using a complete enumeration method, an online survey link was sent to 623 students, and responses from 330 students were evaluated through multiple regression analysis. The findings revealed that, in terms of cultural adaptation, the students' origin cultures significantly influenced their consumption preferences, while their mainstream cultures did not. However, in terms of purchase intentions, both origin and mainstream cultures had an impact. Additionally, it was found that the consumption preferences and purchase intentions of international students, in the context of their evaluation of their personal cultures, were influenced by dimensions of conservatism and connectedness but not by collectivism and normativity. The study concluded that differences between elements of origin culture, such as religion, language, myths and legends, traditions, customs, social values, national values, and material culture, and those of Turkish culture do not have a significant impact on consumption preferences and purchase intentions in Turkey. Moreover, the cultural differences of students from Turkish culture negatively affect their purchase intentions, particularly in terms of“material culture”elements. Organizing promotional campaigns that emphasize the value and quality of local products, especially in the context of material culture, could increase interest in these products among international students and potentially transform negative purchase intentions into positive ones. Highlighting cultural diversity and richness in marketing campaigns could also contribute to creating a shared consumption experience, despite consumers having different cultural backgrounds.