Yeni muhafazakar gençlik kültürü: (İzmir'deki üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma)
Neo conservative youth culture 'a research on university students in İzmir'
  1. Tez No: 485428
  2. Yazar: İREM BEGÜM PAKER TÜKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu tez, muhafazakarlık kavramının ve kavramın ideolojisini yansıtan toplumun temel kurumlarının, toplumsal değişim sürecinde değişerek nasıl farklı bir muhafazakar ideolojiye; literatürdeki adıyla“yeni muhafazakar”ideolojiye dönüştüğünü ve söz konusu değişimin toplumsal yaşamdaki yansımalarını ele almaktadır. Tezde, İzmir'deki üniversite gençliğinin, söz konusu değişimle ilgili gündelik yaşamlarına dair bulgular tespit edilmeye çalışılarak, yeni muhafazakar ideolojinin batılı değerlerle, yeni teknolojiyle ve özellikle de tüketim kültürüyle bütünleşmiş olduğu iddası öne sürülmektedir. Küreselleşen dünyada yaşanan toplumsal değişmeler, toplumların değerlerinde de farklılaşmalara neden olmaktadır. Bu değişimi en yoğun ve en hızlı yaşayanlar da tezin örneklemini oluşturan üniversite gençleridir. Gençlik, modernizmin bir ürünü olarak kentleşme, endüstri devrimi ve eğitim alanındaki reformlar sonucu, bugün anladığımız anlamda bir toplumsal kategori olarak ortaya çıkmıştır. Türkiye gibi genç nüfus oranının oldukça yüksek olduğu ülkeler için gençlik olgusu, hem nicel hem de nitel olarak önemli bir yere sahiptir. Bu önem, hem genç nüfusun ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğunu oluşturmasından hem de ülkenin ekonomik, siyasal, toplumsal ve kültürel yapılarının gelecekteki belirleyicisi olması nedeniyle uzun vadeli hedefler dogrultusunda, kaliteli bir şekilde yetiştirilmesi zorunluluğundan kaynaklanmaktadır . Son yıllarda tüm dünyada kendisini hissettiren merkez sağ politikalar, Kıta Avrupasında ve ülkemizde uygulanan muhafazakar politikalar, bunu yanında yoğun bir şekilde toplumlarda gözlenen tüketim odaklılık, değişime en açık, değişimleri bilinçli ve yakından takip eden kategori olan gençleri etkilemektedir. Bu tespitten hareketle, yeni muhafazakar ideolojinin kendine has bir kültür oluşturduğu ve bu kültürün üniversite öğrencilerinin gündelik yaşam pratiklerinde ve geleceğe dair algılarında söz konusu kültürün değerlerini taşıdığı gerçeğine işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis, tries to deal with the changing concept of conservatism and the foundation institutes of conservatism. In this work, the changes conservatism has experienced- which is called in literature as "neo conservatism- and the reflection of this change is analyzed from the deep perspectives of society. Through the work, the daily life habits of university students in İzmir, tried to examine as part of the mentioning changes. As doing so, we tried to put forward that, the neo conservatism is being integrated with the western values, the new technology, and specially with the comsumption culture. The social changes in the global world, also bring forth the changes in the societies values. University students are the social groups, that adapts these changes in their lives most solidly and fastly. Youth as we understand today, came up as a social class after some social reforms societies get through, such as the urbanization, Industrial Revolution and educational revolution. Countries which have high level youth population like Turkey, youth has a major role both as qualitative and quantative way. That major role, has two reasons; one is because of making up the most part of the population and the other one is, it's the key factor that will elicit the wealth of the society in economics, politics, social and culturel dimensions. In recent years, central right politics that is surrunded all over the world, the conservatist politics which has been applying in Europe and in Turkey, and the intensive consumption behaviours in societies effect the university students perception of life. From this point of view, in this work it's been said that; the neo conservatist ideology has a unique culture and university students represent this culture's values in their daily life practices and future perceptions.