Evli bireylerin evlilik uyumları, aldatma eğilimleri ve çatışma eğilimleri arasındaki ilişkilerin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the relationships between marital adjustment, ifidelity tendency ad conflict tendency among married couples according to some variables
- Tez No: 186979
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Evlilik, karşılıklı cinsel doyumun sağlanmasını, birlikteliği, dayanışmayı amabunlardan da önemlisi, neslin devamını sağlayan bir ilişki biçimidir. Evlilikte mutluluğuetkileyen faktörler olan uyum, aldatma ve çatışma sosyal psikoloji çalışmalarında yeralmaktadır.Evlilik uyumu, aldatma eğilimi ve çatışma eğiliminin birbirleriyle ve bazıdeğişkenlerle arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiş olan buaraştırmada veriler Evlilik Uyum Ölçeği, Aldatma Eğilimi Ölçeği ve Çatışma Eğilimi Ölçeğikullanılarak toplanmıştır. Aldatma Eğilimi Ölçeği araştırmacı tarafından geliştirilmiş,ölçeğin geçerli ve güvenilir olduğu sonucuna varılmıştır.Araştırma grubunu evli olan 204 kişi oluşturmuştur.Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir:Evlilik uyumu yüksek olanların çatışma eğiliminin düşük olduğu görülmektedir.Kadınların sosyoekonomik düzeyi yükseldikçe evlilik uyumları yükselmekte; çatışmaeğilimleri düşmektedir. Evlilik uyumu yüksek olanlar aldatma eğilimlerini düşükbelirtmişlerdir. Aldatma eğilimi yüksek olanların çatışma eğilimlerinin de yüksek olduğugörülmektedir. Çatışma eğilimi düşük olan erkeklerin, çatışma eğilimi düşük kadınlardandaha fazla aldatma eğilimleri oldukları görülmektedir. Aldatma eğilimi en iyi yordayandeğişkenler sırasıyla, evlilik uyumu, cinsiyet, sosyoekonomik düzey ve ilişkinin başlangıcıile evlilik kararı arasındaki süredir. Erkekler daha çok aldatma eğilimi belirtmişlerdir.Erkeklerde ilişkinin başlangıcı ile evlilik kararı arasındaki süre arttıkça aldatma eğilimidüzeyinin de arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Marriage is a type of relationship which provides mutual sexual satisfaction,companionship, solidarity and most importantly the continuation of the descendants. Thefactors affecting happiness in a marriage are; harmony, infidelity and conflict; which arestudied within the field of social psychology.The study was aimed to identify the relationship between marital adjustment,infidelity and conflict tendencies and several other variables. The data were collectedthrough `Marital Adjustment Scale?, `Conflict Tendency Scale? and `Infidelity TendencyScale?. `Infidelity Tendency Scale? was developed by the researcher and it was concludedthat is both reliable and valid.The study was conducted among 204 married individuals.The results of the study could be summarised as below:The participants who were scored high in marital adjustment, scored low in conflicttendencies. SES of women increase their marital adjustment were also increase whereastheir conflict tendencies decrease. The participants who were scored high in maritaladjustment, scored low in infidelity tendencies. The participants who were scored highinfidelity tendency also scored high in conflict tendencies. The males, who had low conflicttendencies, had higher infidelity tendencies as compared to females who also had lowconflict tendencies. The variables which affected infidelity tendency best were -in order-marital adjustment, gender, SES level and the duration between the beginning of therelationship and the marriage decision. Males had higher tendencies for infidelity. Formales, when the duration between the beginning of the relationship and the marriagedecision increase, infidelity tendencies increase.