Evli bireylerin evlilik uyumları ile denetim odakları ve empati eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between marital adjustment, locus of control and emphatic tendency for married individuals
- Tez No: 481364
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERA YİĞİTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı evli bireylerin evlilik uyumları ile denetim odakları ve empati eğilimleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyet, yaş, evlilik süresi, eğitim düzeyleri gibi sosyodemografik değişkenlerin evlilik uyumları, denetim odakları ve empati eğilimleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde yaşayan belediye çalışanlarından evli bireyler ve eşlerinden kabul edenler alınmıştır. Bireylerde değişkenleri ölçebilmek için Evlilikte Uyum Ölçeği, Rotter Denetim Odağı Ölçeği ve Empatik Eğilim Ölçeği, demografik özelliklerini öğrenebilmek için de Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Kruskal Wallis H, Mann Whitney U ve Spearman Korelasyon Testleri kullanılmıştır. Sosyodemografik özelliklere göre bakıldığında; erkeklerin evlilik uyumu ölçeğinin puan ortalamasının, kadınların evlilik uyumu ölçeğinin puan ortalamasından daha yüksek olduğu, bireylerin yaşı ve evlilik süreleri arttıkça, evlilik uyumu ölçeğinden aldıkları puanların düşmekte olduğu görülmüştür. Bireylerin empatik eğilim ölçeğinden aldıkları puan arttıkça evlilik uyumu ölçeğinden aldıkları puanların da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show the relationship between marital adjustment of married individuals and their characteristics of locus of control and empathy tendency. In addition, the impact of sociodemographic variables such as gender, age, marital status and level of education were investigated in the study. Married employees and their wives who accept to participate were taken from municipality employees in İstanbul. In order to measure the variables, Marriage Compliance Scale, the Rotter Control Scale and the Empathic Tendency Scale, and the Personal Information Form were applied. Kruskal Wallis H, Mann Whitney U and Spearman Correlation Tests were used in the analysis of the obtained data. According to sociodemographic characteristics; it was seen that the average score of marriage adjustment scale of men was higher than the average score of marriage adjustment scale of women, and also and marital adjustment scale of the individuals decreases by both marriage age and marriage duration. As the score of the empathic tendency scale increased, the score of marriage adjustment increased.