Evli bireylerin aşka ilişkin tutumları ile evlilik uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the correlation between the couples' attitudes about love in marriage and their marital harmony
  1. Tez No: 368258
  2. Yazar: PINAR LAFCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜHEDA ÖZBEN, YRD. DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ, YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN METİN MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma evli bireylerin sosyo-demografik özelliklerine göre aşka ilişkin tutumları ile evlilik uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi İzmir İlinin çeşitli semtlerinde ikamet eden 104 erkek ve 104 kadın olmak üzere toplam 208 evli çiftten oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği ve Evlilik Uyum Ölçeği kullanılmış ve elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 15.0 paket programında korelasyon, F testi (ANOVA), t-testi ve Kruskal Wallis H-Testi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda evli bireylerin aşka ilişkin tutumları ile evlilik uyumları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Tutkulu aşk, arkadaşça aşk, sahiplenici aşk ve özgeci aşk ile evlilik uyumu arasında pozitif; oyun gibi aşk ve mantıklı aşk ile evlilik uyumu arasında ise negatif bir ilişki saptanmıştır. Evli bireylerin yaş, öğrenim durumu, evlilik süresi, evlilik biçimi, çocuk sayısı, şiddete maruz kalma ve ruhsal rahatsızlık durumuna göre aşka ilişkin tutum ve evlilik uyum puanları arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Evli bireylerin cinsiyet, meslek, ekonomik durumu, madde kullanım durumuna göre aşka ilişkin tutum puanları arasında anlamlı farklılık görülmemişken evlilik uyum puanları ile anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Son olarak evli bireylerin evlilik sayısına göre aşka ilişkin tutum ve evlilik uyum puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine whether love attitudes and marital adjustment of marital individuals differs according to social-demographic values. The universe of the research is 104 couples (208 persons) residing in İzmir. As a tool to gather data to measure love attitudes ''Love Attitudes Scale'', to evaluate marital adjustment ''Marital Adjustment Test'' and for the demographic features ''İndividual Information Form'' were used. To analyze data SPSS 15.0 was used. F-Test (ANOVA), t-test and Kruskal Wallis H-Test were used to analyze data gathered from scales and demographic features of the participants. Some significantly correlation have been detected between of love attitudes and marital adjustment of marital individuals. Between possionate love (eros), friendly/companionate love (storge), possessive/depent love (mania), selfless love (agape) and marital adjustment are positive relations; among game-playing love (ludus), practical love (pragma) and marital adjustment are negative relations. Some significantly differences have been detected between of love attitude's and marital adjustment's score depending on age, educational status, marriage attitude, the number of children, exposure violence and spiritual condition. Some significantly differences have been detected between of love attitudes depending on gender, business, economical state, junk; but not among marital adjustment. Finally, not significantly differences among love attitudes and marital adjustment depending on marriage count of marital individuals.