Anonim şirketlerde inançlı yönetim kurulu üyeliği
Fiduciary director of the shareholder company Law
  1. Tez No: 186985
  2. Yazar: ÖMER KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL KIRCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmada anonim şirketlerdeki inançlıyönetim kurulu üyeleri elealınmaktadır.İnançlıyönetim kurulu üyesi, görevini kendi adına, fakat üçüncü bir kişininçıkarıve talimatlarıdoğrultusunda yerine getiren kişidir. İnançlıyönetim kuruluüyeliğinin ortaya çıkış sebepleri çok çeşitlidir. Bunlar arasında ekonomikgereklilikler, yönetim kurulu üyelerinin yerleşim yeri ve vatandaşlığına ilişkin şartlar,vergi düzenlemeleri, politik veya ailevî etkenler gibi sebepler sayılabilir. İnançlıyönetim kurulu üyeliği, menfaat sahibinin durumuna göre açık veya gizli temsilşeklinde olabilir.İnançlıyönetim kurulu üyeliğinde üç taraf vardır: İnançlıüye, anonim şirket vemenfaat sahibi (inanan). İnançlıüye bir taraftan menfaat sahibinin talimatlarıveçıkarıdoğrultusunda görev yapmayıtaahhüt ederken, diğer taraftan yönetim kuruluüyesi olarak şirketin çıkarlarınıkorumak zorundadır. Belirtmek gerekir ki, inançlıüye menfaat sahibinin talimatlarınıancak takdir yetkisi çerçevesinde yerinegetirebilir. Eğer inançlıüyeye verilen talimat takdir yetkisi kapsamına girmiyorsaveya kanunlardaki emredici hükümlere aykırıise, geçerli değildir.İnançlıyönetim kurulu üyesi de diğer yönetim kurulu üyeleri ile aynıhak veyükümlülüklere tabidir, yükümlülüklerini ihlâl ettiğinde aynışekilde sorumlu olur.İnançlıüyenin hukuka aykırıdavranışlarıbir zarara yol açtığında, anonim şirket, paysahipleri, alacaklılar ve de menfaat sahibi, inançlıüyeye karşısorumluluk davasıaçabilirler. Kural olarak, inançlıüyenin yaptığıişlemler nedeniyle menfaat sahibisorumlu olmaz. Ancak menfaat sahibi, gerek inançlıüyeye verdiği talimatlarlagerekse doğrudan müdahaleleriyle, şirket yönetimini doğrudan etkilediğinde sorumlututulmasımümkündür.
Özet (Çeviri)
This study deals with the law regarding the fiduciary directors in incorporations.The fiduciary director is a person who performs his/her duties for his/her own(Fiduziant). But he/she perform these duties in the interest of a third person incomply with the instructions given by this third person. There are many reasons forthe emergence of a fiduciary director. Economic requirements, location of boardmembers, political and family factors could be considered as some of these reasons.Fiduciary director can take form as explicit or implicit in terms of the situationFiduziant.There are three sides in the fiduciary directorship: fiduciary director, theincorporation, and Fiduziant. Fiduciary director, on the one hand, as a formal officerof the shareholder company must safeguard the company?s interests; on the otherhand, the fiduciary director, due to the fiduciary nature of his relationship, must actin the interest and on instruction of the principal. If the fiduciary director does nottake decisions that are not in the interest of both, the company and the principal mayface a conflict of interests.The fiduciary director must define the limits of his actions in each specificcircumstance. In doing so, he should be guided in the first place by the mandatoryrules, good ethics, the articles of association and bylaws and in particular by theinterest of the company, which he must initially define. One can not deny thatconflicts of interests increase the threat of a violation of discretionary powers andthus adversely affect the interests of the company. The fiduciary director who findshimself in a situation of conflict is well advised to safeguard the due consideration ofthe company?s interests by taking appropriate measures in order to minimize suchdangers and the risk of becoming liable.As long as the fiduciary director complies with the above mentioned rules, his actionsconform to his duties and there is no danger that liability claims brought by thecompany, its shareholders, creditors or the principal may be awarded against thefiduciary director. In principle, the Fiduziant does not bear any liability for thetransactions that Fiduciary director makes. But if the transactions have direct impacton the Fiduciary director, he/she then becomes liable.