Oyaca kasabası coğrafyası
Geography of Oyaca town
- Tez No: 187002
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Orta Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya Bölümü'ndeki Ankara linin Haymanalçesi'ne bağlı belediye örgütlü bir kasaba yerleşmesidir. 10.07.2004 tarihinde Türkşerefli, Deveci,Dikilitaş, ve kizce köylerinin buraya bağlanmasıyla Akarsu ve Yeşilçam merkez mahalleleriyle birliktealtı mahalleli bir yerleşim birimi haline gelmiştir.Haymana Platosu'nun kuzey kesimini oluşturan çalışma sahası genel hatlarıyla bir platogörünümündedir. Üzerinde yer alan küçük tepeler dahi bu plato karakterini bozmaya yetmez. Ovadenilebilecek kadar düz bir alan da bulunmamaktadır.Yarı kurak karasal iklim tipinin hüküm sürdüğü alanda kışlar uzun, sert ve kar yağışlıgeçmektedir. Yazların kısa ve sıcak geçtiği alanda en fazla yağış ilkbahar mevsiminde düşmektedir.Alanda hakim rüzgar yönü ise kuzeydoğudur.Böyle bir iklim tipine bağlı olarak alanda step bitki örtüsü bulunmaktadır. Karakteristik bitkitürleri ise geven, çobanyastığı ve yavşan otudur.Alanın tamamı kahverengi toprakla örtülüdür. Vadi tabanlarında ise alüvyal topraklar yeralmaktadır.Oyaca Kasabası'nın ilk yerleşim yeri bugünkü yerleşim yerinin 2 km kuzeydoğusundakiKabasinan Tepesi'nin etekleridir.1900-1905 yılları arasında şu anki yerleşim yerine gelinmiştir. Bu alanda da ilk olarak köykayası adı verilen tepenin kuzeyine yerleşilmiştir. 1970 yılında belediye örgütünün kurulmuş olduğuOyaca Kasabası Ankara-Haymana karayoluna doğru bir gelişme göstermektedir.Çalışma alanında genel hatlarıyla nüfus 1970 yılına kadar artış göstermiş, bu tarihten itibarenise göçlerle nüfus azalmıştır. Oyaca Kasabası merkez mahallelerinde ise diğer mahallelerden farklıolarak nüfus 1970'ten sonra da az da olsa artmıştır.Çalışma alanında halkın büyük çoğunluğu geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır.Alanda nadaslı kuru tarım yöntemiyle tarım yapılmaktadır. En fazla yetiştirilen ürünler buğday vearpadır. Bunlar dışında az miktarda nohut, kimyon, yulaf ve çavdar ekilmektedir.Çalışma alanında tarım alanları dışında kalan yüksek yerler mera alanı olarak kullanılmakta bualanlarda küçük ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Kümes hayvancılığı ise sadece ailelerinkendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere evlerinin önündeki basit kümeslerde yürüttükleri bir faaliyettir.
Özet (Çeviri)
is small town with a municipal administration, situated in the upper Sakarya Part ofMiddle Region. It is administratively subject to the Haymana district of Ankara. After the subjection ofthe Türkşerefli, Dikilitaş, Deveci and kizce quarters to the Oyaca, it became an settlement with 6quarters with the central quarters, Akarsu and Yeşilçam.Our field of study, the northern part of the Haymana Plateau view in general, the small heightson it does not change this plateau character. There is not enough plains that can give it lowlandcharacter.n the land which dominated by partly drought continental weather type, the winters are long,hard and snowy. Region with short and hot summers has the highest rain average in springs. Themain wind way is from northeast.The flora in the land is stepe as a result of the continental weather. Some of the characteristicplant species are gum-tragacanth plant and wormwood of Judeal.The land is all covered with brown soil where in the bed of valleys there are alluvial soil.The firs residential area of Oyaca Town is located on the outskirts of the Kabasinan Hill whichis within 2 kilometer distance to the northeast relative to present residential area.During the period between 1900-1905, people settled in the present residential area. The firsplace in where people settled was the North part of Köykayası. The town which the municipaladminsrative was established in1970 has been growing through the Ankara-Haymana highway.Up to the year 1970, the population in the land had been increasing in general terms where itdecreased with the effects of emigrations after 1970. In the central quarters of town, apart from theother quarters the population has increased slightly even after 1970.Most of the people in the land make their livings withagriculture and livestock. Following typeand dry agriculture is done. The mostly cultivated crops are wheat and barley. Beside thesechickpea, cumin, oat and rye are cultivated in small amounts.The higher areas with the exception of agricultural fieldsare used as pasture, small and bigcattle raising take place on these areas. On the other hand the poultry farming is a simple activity onsmall poultry yards in front of the houses for meeting the peoples own needs.