İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi öğreniminde mıknatıs ve özellikleri konusunu kavramada çoklu zeka modelinin öğrenci başarısı ve tutumuna etkilerinin araştırılması
Researching the effects of mi to student's success and attitude in learning the subject magnet and its properties for the primary education at level 8.
  1. Tez No: 191159
  2. Yazar: EMİNE AYLİN TURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim 8. sınıfta fen bilgisi öğretiminde mıknatıs veözellikleri konusunun kavratılmasında çoklu zeka modelinin öğrenci başarısı ve tutumunaetkilerini saptamaktır.Bu amacı gerçekleştirmek için, Ankara ili Haymana ilçesi Oyaca lköğretimOkulu'nda öğrenim görmekte olan 8.sınıflardan rasgele seçilerek oluşturulan deney ve kontrolgrubundan deney grubuna çoklu zeka kuramına göre hazırlanmış ders planları, kontrolgrubuna ise geleneksel öğretim yöntemine göre hazırlanmış ders planları uygulanmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Science)programı kullanılarak değerlendirilmiştir.Hipotezlerin değerlendirilmesinde ANCOVAanalizi, t-testi, cinsiyetin etkisinin incelenmesi için ise ANOVA analizi kullanılmıştır.Sonuçlar 0.05 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.Yapılan istatistiksel analizler sonucunda, deney ve kontrol grubunda yer alanöğrencilerin Ön Bilgi Testi, Başarı Ön Testi ve Tutum ve Algılama Anketi puanları arasındauygulama öncesinde anlamlı bir fark olmadığı, uygulama sonrasında ise Başarı Son Testi veTutum ve Algılama Anketi açısından çoklu zeka yöntemine göre hazırlanmış ders planlarıuygulanan deney grubu lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yapılanincelemeler sonucunda deney grubunda yer alan kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre dahabaşarılı oldukları tespit edilmiştir.ABSTRACTRESEARCHING THE EFFECTS OF MI TO STUDENT'S SUCCESS AND ATT TUDE INLEARNING THE SUBJECT MAGNET AND ITS PROPERTIES FOR THE PRIMARYEDUCATION AT LEVEL 8.The aim of this research is to determine the effects of MI model on the success andmanner of students while teaching the subject of magnet and its characteristics during thescience teaching at the 8th class of primary school.In order to realize this aim, students from 8th classes at Oyaca lköğretim Okulu,Haymana, Ankara, were chosen at random to form the test and control groups. The courseplans which were prepared due to the MI theory were applied to the test group and the plansprepared according to the traditional teaching method were applied to the control group.The datas gained at the end of the study were evaluated by using the SPSS (StatisticalPackage for Social Science) program. During the evaluation of the hypothesis, ANCOVAanalysis, t-test was used while ANOVA analysis was used for the examination of the effect ofsex.At the end of the statistical analysises, it was seen that there are no importantdifference between the points achieved from the Prior Knowledge Test, Success Prior Testand Manner and Perception Test by the students of both groups before the application. On theother hand, after the application, it was realized that, there was a noticable difference in thefavour of the test group, for which the lesson plans prepared due to the MI method wereapplied.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effects of MI model on the success andmanner of students while teaching the subject of magnet and its characteristics during thescience teaching at the 8th class of primary school.In order to realize this aim, students from 8th classes at Oyaca lköğretim Okulu,Haymana, Ankara, were chosen at random to form the test and control groups. The courseplans which were prepared due to the MI theory were applied to the test group and the plansprepared according to the traditional teaching method were applied to the control group.The datas gained at the end of the study were evaluated by using the SPSS (StatisticalPackage for Social Science) program. During the evaluation of the hypothesis, ANCOVAanalysis, t-test was used while ANOVA analysis was used for the examination of the effect ofsex.At the end of the statistical analysises, it was seen that there are no importantdifference between the points achieved from the Prior Knowledge Test, Success Prior Testand Manner and Perception Test by the students of both groups before the application. On theother hand, after the application, it was realized that, there was a noticable difference in thefavour of the test group, for which the lesson plans prepared due to the MI method wereapplied.