Oyaca, İkizce, Germeyik (Tepeyurt) köyleri arasında kalan bölgenin florası (Ankara)
Flora of the region between the villages of Oyaca, İkizce and Germeyik (Ankara)
- Tez No: 114804
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
OYACA, İKİZCE, GERMEYİK KÖYLERİ ARASINDA KALAN BÖLGENİN FLORASI (ANKARA) (Yüksek Usans Tezi) Zübeyde Teiniz ERASLAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 20©î ÖZET Bu araştırma Oyaca, İkizce ve Germeyik köyleri (HayMana-ANKARA) arasında katan bölgenin florasını kapsamaktadır. Araştırma alanından 1998- 2000 yıllan arasında toplanan 964 bitki ömeğmin incelenmesi sonucunda 52 familya ve 193 cinse ait 279 tür ve tür aîü takson tespit edilmiştir. 44 takson endemik olup, alanın endemiznı oranı %15,77'dir. Taksonlann fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Îran-Turan elementi 60 (%2I,89), Akdeniz elementi 15 (%5,47) ve Avrapa-Sibirya elementi 8 (%2,91). Geriye kalan 191 takscMffl(%6&,73)ya fitocoğrafik bölgesi belli değildir ya dayayıîış alam geniştir. Alanda en fazla tür içeren ilk beş familya; Asteraceae 35 (%I2,77), Fabaceae 33 (%12,04), Poaceae 31 (%11,31), Brassicaceae 26 (%9,48) ve Lamiaceae 23 (%8,39)'dir. 4010303 Bitim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi Flora, Oyaca, İkizce, Germeyik Köyleri, Ankara / 81 Prof. Dr. Mustafa A YBGGDU
Özet (Çeviri)
FLORA OF THE REGION BETWEEN THE VILLAGES OF OYACA, İKİZCE AND GERMEYİK (ANKARA) (Master Thesis) Zöbeyde Temiz ERASLAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2001 ABSTRACT This research contains the flora of the area between Oyaca, İkizce and Germeyik Villages (ANKARA). In this study 964 plant specimens were collected. The flora is composed of 52 families» 193 genera and 279 species and subspecies. 44 taxa are endemic (15,77%), Hiytogeqpaphieat elements of the area are as follows: Irano-Turanian elements 60 (21*89%)* Mediterranean elements 15 (5,47%X Euro-Siberian elements 8 (2,91%) and the others which are unknown and cosmopolites are 191 (69,73%). The five families that includes the most species ; Asteraeeae 3$ (12,77%), Fabaceae 33 (12,04%), Poaceae 31 (11,31%), Brassicaceae 26(9,48), Lamiaceae 23 (%8,39). Science Code : 4010303 Key Words : Flora, Oyaca, İkizce, Germeyik Villages, Ankara Page Number : 81 / Adviser : Prof. Dr. Mustafa AYDO?DÜ